1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Товарен брод за кратко време се насука во Суецкиот канал

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Товарен брод со пченка од Украина се насука во Суецкиот канал. Сообраќајот низ каналот за кратко време беше прекинат, а многу луѓе се сетија на товарниот брод „Евер Гивен“, кој шест дена во 2021 година го блокираше преминот на бродовите.

Норвешкиот товарен брод M/V Glory денеска на кратко се насука во Суецкиот канал поради дефект, кој потоа беше влечен со шлепери. Сообраќајот беше попречен, но не и блокиран, па имаше само мали доцнења, пренесува француската новинска агенција АФП.
M/V Glory на бродот носел пченка од Украина. Тој го напушти пристаништето во Чорноморск на 25 декември и беше наменет за Кина, пренесува Ројтерс.

SCA, која управува со оваа поморска рута помеѓу Медитеранот и Црвеното Море, уште посериозно ги сфаќа заглавените бродови откако огромниот контејнерски брод „Евер Гивен“ го блокираше каналот шест дена пред две години оваа пролет.

На 23 март 2021 година, контејнерски брод тежок повеќе од 200.000 тони се насука за време на песочна бура во тесниот морски канал помеѓу Азија и Европа, што е клучно за товарниот сообраќај. Лојдс Лист проценува дека стоки во вредност од 9,6 милијарди долари, вкупно околу 420 бродови, биле заглавени од двете страни на каналот секој ден за време на затворањето. Египет, сепак, губеше меѓу 12 и 15 милиони долари приход секој ден, според менаџерите на каналот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img