-1.1 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Тие се исто така жешки – сега домашните миленици можат да носат свој вентилатор

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Производител на облека од Токио се здружи со ветеринари за да создаде вентилатор што може да се носи за домашни миленици, надевајќи се дека ќе им се допадне на претрупаните сопственици на кучиња или мачки на кои им е жешко во лето, пренесува Ројтерс.

Уредот се состои од вентилатор тежок 80 грама, кој работи на батерии, е прикачен на оделата и дува воздух околу телото на животното, пишува Reuters.

Реи Узава, претседателка на мама и производител на облека за трудници Sweet Mommy, вели дека била мотивирана да успее откако видела дека нејзината чивава се уморува секој пат кога излегува на прошетка на летните горештини.

„Оваа година речиси и да немаше сезона на дождови, па жешките денови дојдоа рано, и во таа смисла мислам дека создадовме производ кој е соодветен за пазарот“, вели таа.

По завршувањето на сезоната на дождови во Токио на крајот на јуни, јапонската престолнина го претрпе најдолгиот топлотен бран со температури до 35 степени кој траеше девет дена.

„Обично користам пакети со мраз за да му помогнам на кучето да се олади. Но, мислам дека е полесно да се шета кучето со овој вентилатор“, вели Мами Кумамото, сопственичка на минијатурна пудлица по име Пудинг и териер по име Мако.

Уредот се појави на почетокот на јуни и Sweet Mommy доби околу 100 нарачки за овој производ, вели Узава. Доаѓа во пет различни големини и чини околу 74 долари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Почина актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“

Актерката Лиза Лоринг, која се прослави со улогата на Среда во култната серија „Семејството Адамс“, почина во саботата на 28 јануари како последица од...

Загинаа 4 млади бразилски фудбалери

Автобус полн со млади фудбалери на фудбалскиот клуб Вила Мариа Хелена од Бразил се превртел во провалија од десетина метри. Според информациите на бразилските медиуми,...

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“

Ѕвездата на серијата „Чувари на плажата“, Памела Андерсон, утре ќе ги претстави сите тајни од својот живот во серијата „Памела, љубовна приказна“ (Pamela, A...
spot_img
spot_img
spot_img