4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Тие завршуваат во ѓубре бидејќи луѓето не знаат колку се здрави

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дамките не значат дека бананите се лоши, напротив: зрелите банани произведуваат супстанции кои дури можат да спречат појава на канцерогени заболувања, а има и многу други причини зошто е добро да се јадат презрели банани.

Бананите содржат идеална комбинација на јаглени хидрати и минерали (како што се калиум и магнезиум). И покрај тоа, тие често завршуваат во ѓубрето – штом се појават првите кафени дамки, пишува Б92.

Според едно јапонско истражување, ова е голема грешка која луѓето често ја прават. Пегите не значат дека бананите се лоши, напротив: зрелите банани произведуваат супстанци кои можат дури и да спречат појава на канцерогени заболувања, а има уште многу причини зошто е добро да се јадат презрели банани бидејќи тие многу позитивно влијаат на телото.

Зрелите банани делуваат како благ антацид. Ги неутрализираат киселините и ги релаксираат органите за варење. Една банана после богат оброк може да спречи тегоби во устата и грлото како што се металоиди и надуеност.

Ја подобруваат функцијата на цревата

Бананите можат да помогнат и при опстипација бидејќи содржат супстанции кои ги движат цревата.

Го подобруваат расположението

Бананите со дамки содржат помали количини на амино киселина наречена триптофан. Имено, триптофанот го подобрува расположението и го олеснува заспивањето. Покрај тоа, бананите содржат витамин Б и анти-стрес минерали магнезиум и калиум – кои се одговорни за доброто функционирање на нервниот систем.

Го намалуваат крвниот притисок

Пациентите со висок крвен притисок треба да консумираат што е можно помалку натриум бидејќи храната богата со овој минерал ги зголемува вредностите на крвниот притисок. Наместо тоа, треба да јадете храна богата со калиум – како што се презрелите банани – за да го нормализирате притисокот.

Тие даваат енергија

Бананите многу брзо ве заситуваат. Содржат растителен скроб – кој брзо ни дава енергија (затоа спортистите често јадат банани за брзо закрепнување). Физичката издржливост се подобрува со дејството на гликемиските јаглехидрати, минералите и витамините од бананата. Калиумот дополнително штити од грчеви во мускулите. Магнезиумот од бананите влијае на функцијата на мозокот, го олеснува учењето и ја подобрува концентрацијата.

Го зголемуваат нивото на железо

Железото е една од компонентите на нашите црвени крвни зрнца кои се одговорни за протокот на хранливи материи и кислород во телото. Бананите со кафени дамки се богати со железо и се многу добри против анемија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img