Тибет: Најмалку осум лица загинаа во лавина на автопат на југоисток

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најмалку осум лица загинаа во лавина што погоди излез од тунел во близина на градот Ниингчи во југоисточен Тибет.

Лавината преврте многу автомобили, поради што патот беше покриен со снег, изјави жител кој се вклучил во спасувачките операции за локалните медиуми, пренесува Би-би-си.

Се уште не е потврдено колку лица се водат за исчезнати. Стотици спасувачи и 30 големи машини го пребаруваат местото на настанот.

Лавината се случи на автопат што ги поврзува градот Паи во округот Мејнлинг и округот Медог во Тибет, оддалечен и главно будистички регион во западна Кина.

Една жена изјави за локалниот медиум Hongxin News дека нејзиниот сопруг исчезнал по несреќата. Тој беше на пат кон аеродромот каде што чекаше лет за заедно да ја дочекаат Лунарната Нова Година.

Во октомври најмалку 26 лица загинаа во лавина на планината Драупади ка Данда во северна Индија за време на планинарска експедиција.

Со просечна надморска височина од околу 3.100 m надморска височина, Nyingchi е популарна дестинација за патување.

Во планинските предели често се појавуваат лавини.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img