2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Тешка, но многу важна победа за Зверев

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Александар Зверев тргна на подолг пат, но обезбеди пласман во второто коло на Австралија опен.

По четири часа и девет минути игра и пет сета, Зверев во првото коло го совлада Хуан Пабло Вариљас, кој како лесен губитник стигна до главната ждрепка.

За Зверев ова е прва официјална победа во сингл по Ронал Гарос и повредата. На крајот победи Германецот кој е 12. носител во Мелбурн со 4:6, 6:1, 5:7, 7:6, 6:4.

Вариљас го реши првиот сет во своја корист со задоцнет брејк, откако Зверев најпрвин испушти две сет топки и пропушти можности да се пробие во раната фаза од сетот.

Вториот дел од мечот Зверев го доби рутински, а во третиот сет, откако двајцата играчи направија два брејка, Вариљас повторно го реши сетот во последниот гем.

Германецот преку тај-брејк успеа да го внесе мечот во петтиот сет, а во петтиот сет беше тој што реши се со брејк во последниот гем, користејќи ја втората меч топка.

Во второто коло неговиот ривал ќе биде подобар од дуелот меѓу лесни губитници и квалификатори – Мо или Локоли.

*Следете ги сите настани од Австралија Опен на нашиот блог во живо.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img