5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Тешка борба за Соледар, аналитичар: „Градот веќе ја исполни својата главна улога“

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украина објави дека нејзините војници се конфронтираат со руските сили во Соледар, на истокот на земјата, додека повеќе од 500 цивили, меѓу кои и деца, сè уште се во градот.

Во видео-обраќањето во четвртокот, украинскиот претседател Володимир Зеленски им се заблагодари на двете единици во Соледар, за кои рече дека „ги држат своите позиции и му нанесуваат значителни загуби на непријателот“. Тој не соопшти повеќе детали.

Зеленски рече дека разговарал со високите украински команданти за потребата од засилување на војниците во Соледар и околните градови во источната индустриска област позната како Донбас, како и за следните чекори за наредните денови.

Руската ултра-националистичка паравоена група Вагнер, предводена од сојузник на претседателот Владимир Путин, тврдеше дека го освоила Соледар по интензивните борби што го оставија градот преполн со мртви Украинци. Москва, сепак, допрва треба официјално да ја објави победата во Соледар, што ќе беше нејзина прва голема победа во последните шест месеци.

„Во моментов има уште некои мали џебови на отпор во Соледар“, рече Андреј Бајевски, руски локален политичар, во пренос на интернет.

Ројтерс не можеше самостојно да ја потврди ситуацијата во градот.

Гувернерот на Доњецк, Павло Кириленко, изјави за украинската државна телевизија дека 559 цивили останале во Соледар, вклучително и 15 деца, и дека не можеле да бидат евакуирани од градот, кој пред војната имаше околу 10.000 жители.

Снимката со дрон до која дојде Ројтерс од медицинската евакуација на украинските војници од Соледар покажува напуштени улици со само неколку уништени згради кои стојат, меѓу разнесени дрвја и тлее урнатини. Еден 24-годишен украински војник стациониран надвор од Соледар рече: „Ситуацијата е тешка, но стабилна. Ние го задржуваме непријателот… возвраќаме“.

Американските власти го доведуваат во прашање значењето на руската победа кај Соледар, дури и ако е вистина. Соледар се наоѓа на помалку од 10 километри североисточно од градот Бахмут, каде борбите беснееја со месеци во една од најкрвавите битки во војната.

„Дури и Бахмут и Соледар да паднат во руски раце, тоа нема да има стратешко влијание врз самата војна“, изјави за новинарите во Белата куќа портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби. „Тоа сигурно нема да ги запре Украинците или да ги забави.

Намален притисок врз Бахмут
Украинскиот аналитичар Олександр Коваленко рече дека битката за Соледар го намали притисокот врз стратешки поважниот град Бахмут. „Соледар веќе ја исполни својата главна улога – привлече голема количина руски ресурси што беа уништени таму“, рече тој на медиумската страница nv.ua.

Коваленко рече дека рудниците за сол лоцирани во Соледар може да се покажат профитабилни за Русија доколку нејзините сили успеат да го освојат градот. Тој рече дека украинските сили го контролираат југозападниот дел и центарот на Соледар, но предупреди дека „одржувањето на оваа контрола доаѓа по цена на човечки животи“.

Московската инвазија на Украина во февруари, најголемата копнена војна во Европа од Втората светска војна, резултираше со повеќе од 50.000 извештаи за наводни воени злосторства, рече главниот украински обвинител за воени злосторства Јуриј Белоусов.

Москва вели дека спроведува „специјална воена операција“ во Украина за да ја заштити безбедноста на Русија и негира дека извршила воени злосторства или цели на цивили. Москва пак ја обвинува Украина за воени злосторства, а Западот дека ги игнорира.

Обединетите нации објавија во ноември дека пронашле докази дека двете страни мачеле воени заробеници.

Низ Украина, борбените линии едвај се поместија од последното големо повлекување на Русија на југот пред два месеци. Киев се надева дека тешкото оклопно оружје на неговите западни сојузници ќе му овозможи да продолжи со напредувањето.

Западните земји почнаа да му нудат на Киев напредно оружје како што е софистицираниот американски ракетен систем Патриот. Соединетите држави, Германија и Франција минатата недела ветија дека ќе купат оклопни борбени возила, а најновите барања на Украина се за борбени тенкови.

Полскиот претседател Анджеј Дуда и вети на Украина 14 борбени тенкови Леопард од германско производство. Зеленски изјави за полската државна телевизија ТВП Инфо дека ова може да го отвори патот за другите земји да го сторат истото. И Британија размислува да испрати тенкови.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img