3.3 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Тест мисијата на НАСА Артемис 1 влезе во орбитата на Месечината

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Десет дена по лансирањето на беспилотната вселенска мисија на НАСА Артемис I, вселенското летало Орион влезе во орбитата на Месечината.Леталото ќе лета 64.000 километри над Месечината, објави во петокот американската вселенска агенција.

Поради должината на орбитата, на капсулата ќе и треба една недела да патува на половина пат околу Месечината, по што повторно ќе ја напушти орбитата на Месечината и ќе започне со враќање на Земјата, наведува НАСА.

Орион, исто така, се очекува да го собори рекордот во сабота за најдолго растојание од Земјата поминато со вселенско летало дизајнирано за лет на астронаути.

Рекордот е поставен во 1970 година од Аполо 13.

Новата вселенска програма на НАСА, Артемис, конечно, по бројни одложувања, започна минатата недела со лансирањето на вселенското летало Орион.

Целта на програмата е повторно слетување на американски астронаути на Месечината, за прв пат по речиси 50 години.

Мисијата Артемис I без екипаж ќе го однесе леталото Орион на 40.000 милји од Месечината за да ги покаже своите способности.

По враќањето на Земјата, ќе следи Артемида II, првиот вселенски лет на Орион со екипаж.

Слетувањето на Месечината ќе биде врв на мисиите Артемида.

Првично планиран за 2024 година, овој исклучително важен настан треба да се случи најрано во 2025 година.

Мисијата ќе однесе четворица астронаути во орбитата на Месечината во вселенското летало Орион, каде двајца од нив – најмалку една жена – ќе се префрлат во вселенското летало SpaceX за конечното приближување до Месечината.

САД испратија 12 астронаути на Месечината помеѓу 1969 и 1972 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img