Тесно грло на зелената транзиција: колку ќе треба да инвестираме во електричната мрежа?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Со зголемениот интерес за соларни електрани, топлински пумпи и последно, но не и најмалку важно, електрични автомобили, операторите на електричната мрежа предупредуваат дека ова ќе стане тесно грло на зелената транзиција. Системскиот оператор на дистрибутивната мрежа (Содо) пресметал дека за десет години во мрежата треба да се инвестираат 3,5 милијарди евра, што е повеќе од четвртина од годишниот буџет на Словенија. За да се почувствува: годинава дистрибутерите предвидуваат инвестиции од 70 милиони евра, според планот треба да вложат 190 милиони евра. Пречка не се само финансиите, туку и персоналот и изведувачите.

Агенцијата за енергетика на Р. Меѓу другото, планот ја открива потребата од инвестирање во мрежата доколку сакаме да спроведеме зелена транзиција.

Овде да кажеме дека планот е координиран со сеопфатниот национален енергетски и климатски план од 2020 година, а сегашната влада подготвува обнова на овој план, со што сака уште повеќе да ја забрза зелената транзиција. На најавата за обновување на НЕПН во септември, министерот за инфраструктура Бојан Кумер презентираше анализа за исполнувањето на мерките од постојниот НЕПН, што покажа дека состојбата на мрежата е „алармантна“.

„За да може мрежата да биде одржлива и да биде во чекор со зголемената потрошувачка, ќе треба да ги зголемиме инвестициите за два или дури три пати“, рече Стане Мерше од Институтот Јожеф Стефан, кој е водечки партнер на конзорциумот на НЕПН. подготвувачи, во тоа време.

план за развој на дистрибутивната мрежа План за развој на СОДО
Планирани инвестиции далеку под целта
А тоа сега го потврдува и планот за развој на СОДО: ако сакаме зелена транзиција, треба да инвестираме 3,5 милијарди евра во мрежата до 2032 година. Според законот за реализација на буџетот за 2023 и 2024 година, годинава дистрибутерите на електрична енергија планираат 70 милиони инвестиции, според развојниот план тие треба да бидат 190 милиони евра. За следната година повторно се планирани инвестиции во износ од 70 милиони евра, според планот треба да се инвестираат 236 милиони евра.

СОДО во документот наведува дека планот за развој дава само проценка на потребните инвестиции, имајќи ги предвид поставените цели на националната енергетска политика. „Реалните можности и нивната реализација не зависат само од обезбедените финансиски средства, туку и од физичката реализација на толкав обем на инвестиции, бидејќи во моментов нема загарантиран кадар и изведувачи за реализација на таков обем на инвестиции. ”

Операторот оценува дека поради последиците од актуелната криза поради војната во Украина, зелената транзиција ќе се случи уште побрзо, што во голема мера ќе го зголеми интересот за трансформатори, кабли на ниско и среднонапонски линии и друга опрема на пазарот. Според планот, тоа веќе се одразува со поскапувањето. „Тоа ќе биде цената на зелената транзиција што ја бара

обемни инвестиции во мрежата, значително повисоки од цената планирана пред години“, заклучува СОДО.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img