5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Терапевтот открива зошто се повеќе деца се емоционално нестабилни

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Канадската терапевтка Викторија Пруди предупреди дека на децата им оди полошо на училиште и се емоционално нестабилни поради прекумерната употреба на технологијата и „лошото“ родителство.

Таа го опиша она што го гледа како загрижувачки тренд во однесувањето на децата.

„За време на мојата десетгодишна работа како детски терапевт, видов и продолжувам да забележувам пад на социјалното, емоционалното и академското функционирање на децата. Како и нагло зголемување на потешкотиите во учењето и други дијагнози“, предупреди Пруди.
Таа додаде дека денес децата се во катастрофална емоционална состојба и многу работи од нашиот современ начин на живот водат до тоа.

„И покрај нашите најдобри намери, за жал, го менуваме мозокот на нашите деца во погрешна насока“, истакна терапевтот.

За да им се допадне на родителите, таа наведе пет причини зошто тоа се случува, а во прашање се следните навики:

– децата добиваат се што сакаат, кога сакаат и не поднесуваат да им се каже „не“

– имаат многу ограничена социјална интеракција

– родителите создаваат вештачки свет на забава за децата во кој досадата не постои

– децата користат премногу технологија која емотивно ги исклучува

– родителите не поставуваат цврсти граници.

Таа исто така нагласи како родителите можат да го променат животот на детето со „вежбање“ на неговиот мозок за да може успешно да функционира на социјално, емоционално и академско ниво, пренесува Index.rs.

Тоа е првенствено поставување на граници, земајќи го предвид она што е добро за детето, а не она што детето го сака во одреден момент, ограничување на употребата на технологии и учење на децата на нивните обврски, што ќе биде одредена основа за нив во иднина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img