2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Тензиите на Корзика не стивнуваат, полицајци се повредени во насилните протести.

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Тензиите не стивнуваат на Корзика, француски остров каде слоганот „Француската држава е убиец“ го одбележа митинг за поддршка на Иван Колона во неделата во Бастија, единаесет дена откако корзикански борец за независност осуден за убиство на префектот Клод Ерињак беше нападнат во затвор.

„Либерта, либерта!“ извикуваа учесниците, меѓу кои беа сите возрасни групи главно облечени во црно, со бројни корзикански знамиња. Според полицијата имало 7.000, а според организаторите на митингот 10.000.

Гневот излезе од контрола со пристигнувањето на поворката пред зградата на полицијата, каде полициските сили се судрија со двесте до триста маскирани демонстранти, од кои некои беа опремени со гас-маски. Полицијата употреби солзи и водени топови, а демонстрантите беа фрлани врз молотови коктели и камења.

Според последниот полициски извештај, повредени се 67 лица, меѓу кои 44 полицајци. Откако во доцните попладневни часови ја растера поворката, полицијата се судри со особено насилни групи млади луѓе, што со доаѓањето на ноќта прерасна во урбана герилска војна.

Судирите траеле до 22.30 часот, се вели во последното соопштение на полицијата, која ги повикала „жителите во центарот на Бастија да не излегуваат од куќата“.

Иван Колона, осуден на доживотен затвор за атентатот на корзиканскиот префект Клод Ерињак во 1998 година, е во кома откако беше нападнат од затвореник осуден за „тероризам“ на 2 март.

Оттогаш, на медитеранскиот остров избувнаа протести на повик на студенти, средношколци, националистички организации и синдикати.

Поканата за неделниот митинг повика на „вистина и правда за Иван, слобода за патриотите и признавање на корзиканскиот народ“.

На крајот на неделата, француската влада се обиде да ја смири ситуацијата со најава дека на островот ќе ги пресели другите двајца осуденици вклучени во убиството на Ерињак. Но, овој потег не успеа да ги намали тензиите.

Иван Колона, кој е во затвор во Арл, на југот на Франција, долго време бара да ја отслужи казната на Корзика, која никогаш не му била одобрена. „Доколку има насилство, државата ќе одговара за тоа. За седум години ништо не се смени, а за седум дена насилство работите се менуваат. Насилството е неопходно“, рече Антоан Негрети (29), демонстрант.

Пред протестниот митинг, на јавен простор во Бастија беше откриена остава со „околу 300 молотови коктели“, изјави јавниот обвинител Арнауд Виорнери.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

HZZO додаде нов лек за лекување на деца на основната листа

Хрватскиот завод за здравствено осигурување (ХЗЗО) ќе продолжи да финансира лекари без специјализација и стажирање за здравствени работници, но на списокот на лекови се...

Петте најдобри земји за добивање двојно државјанство

Како што се менува светот, така се менуваат и опциите за добивање второ државјанство. Travel Daily News ги наведува петте најдобри земји за второ државјанство...

Андреа Петковиќ: Како Горан да е најголемиот ривал на Новак

Поранешната германска тенисерка Андреа Петковиќ го коментираше учеството на Новак Ѓоковиќ во Мелбурн во врска со односот меѓу него и Горан Иванишевиќ, кој неколку...
spot_img
spot_img
spot_img