16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Температурата во некои градови во Црна Гора наредните денови ќе биде повисока од 44 степени Целзиусови

НАЈЧИТАНО

Температурата во некои градови во Црна Гора наредните денови ќе биде повисока од 44 степени Целзиусови, објавено е на веб-страницата на црногорскиот Институт за хидрометеорологија и сеизмологија.

Најтопло ќе биде во Даниловград каде максималната температура за утре се прогнозира на 44,4 степени. И наредните денови, в сабота, недела и понеделник, тој град го очекуваат „пеколни“ горештини бидејќи се очекува температурата да достигне 43,8 степени.

Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија соопшти дека максималната температура во Подгорица утре ќе биде 40,2 степени, додека од понеделник температурата ќе биде над 44 степени. За петок и сабота прогнозата е максималната температура во главниот град да достигне до 42,9 Целзиусови степени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО