2.9 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Телефонски зборувале со премиерката Андерсон

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

„Обрзувачки ветувања“ и „конкретна промена на однесувањето“ во пристапот на Шведска кон тероризмот, побарал турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган од шведската премиерка Магдалена Андерсон, соопштија од неговиот кабинет.

Ердоган ѝ рекол на Андерсон дека не забележал никакви конкретни потези кои би ја ублажиле загриженоста на Туркије.

Да потсетиме, Туркије ги блокираше Шведска и нејзиниот сосед Финска за аплицирање во НАТО, со образложение дека земјите се премногу благи до Курдистанската работничка партија, која Туркије ја смета за терористичка организација.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Позначајни движења кај каматните стапки на банките и штедилниците

Месечно зголемување на просечната каматна стапка на вкупните кредити, при што во декември таа изнесува 4,44%.  Просечната каматна стапка на вкупните депозити исто така бележи раст...

Дикаприо нов вид змија именувал по својата омилена жена

Холивудскиот актер Леонардо Дикаприо на новооткриениот вид змии му дал име по својата омилена жена. Актерот и екологист ја доби честа да именува нов...

Високи нивоа на микропластика откриени во операционите сали

Научниците открија високи нивоа на микропластика во операционите сали како резултат на „неверојатно високата“ количина пластика за еднократна употреба што се користи во современите...
spot_img
spot_img
spot_img