8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Твитер ја одложува услугата за претплата за да ја потврди автентичноста на профилот

НАЈЧИТАНО

Новиот сопственик на Твитер, Илон Маск, рече дека социјалната платформа го одложува лансирањето на услугата за претплата на Blue Badge, која се издава како потврда за автентичноста на профилот.

„Го одложуваме повторното лансирање на „Blue Verified“ додека не бидеме сигурни дека нема имитирање. Веројатно ќе користиме етикети со различни бои за организации и поединци“, напиша Маск во твитот.

Посакуваната сина етикета претходно беше резервирана за проверени сметки на политичари, познати личности, новинари и други јавни личности.

Опцијата за претплата, отворена за сите што сакаат да платат, беше воведена претходно овој месец за да му помогне на Твитер да ги зголеми приходите додека Маск се бори да ги задржи огласувачите.

Твитер ја суспендираше новата услуга за претплата на сина етикета од 8 долари, бидејќи лажните сметки се размножија и најави дека услугата за претплата на сина етикета на Твитер ќе биде вратена на 29 ноември.

Маск исто така изјави дека Twitter додаде 1,6 милиони корисници минатата недела, што е „уште еден рекорд на сите времиња“.

Огласувачите на Твитер, вклучително и големите компании како General Motors, Mondelez International, Volkswagen AG, привремено го прекинаа рекламирањето на платформата.

Стотици вработени на Твитер, исто така, се проценува дека дале отказ минатата недела, откако Маск во четвртокот им даде краен рок на вработените да се пријават за „долги работни часови со висок интензитет“ или да заминат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО