2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Твитер онлајн продажба: нуди статуа со лого, маси за кафе, печатачи

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Твитер онлајн продажба: нуди статуа со лого, маси за кафе, печатачи
Социјалната мрежа Твитер стави на онлајн аукција стотици предмети од своето седиште во Сан Франциско, пишува Би-би-си.

Статуа на познатото лого на платформата е понудена на продажба по цена од 11.000 долари, украсна жардињера во форма на симболот @ по цена од 4.300 долари, масичките за кафе Херман Милер се продаваат за околу 2.000 долари.
Твитер исто така продава опрема за печатење, па дури и комплети мали фиоки – моментално во продажба за 60 долари.

Продажбата доаѓа откако новиот сопственик Илон Маск го намалува Твитер откако ја купи компанијата за 44 милијарди долари минатата година.

Откако ја презеде функцијата на крајот на октомври, Маск отпушти околу половина од 7.500-те вработени во компанијата и намали многу од придобивките на Твитер, како што се бесплатните оброци.

Во ноември, Маск објави на Твитер дека компанијата забележала „голем пад на приходите“ по заминувањето на неколку огласувачи и предупреди дека компанијата може да банкротира.

Твитер, наводно, не платил кирија во канцелариите ширум светот, вклучувајќи го и нивното седиште во Сан Франциско, каде што нивниот сопственик ги тужи за неплаќање.

Претставникот на компанијата што управува со аукцијата, Херитиџ Глобал Партнерс, Ник Дав, изјави за магазинот „Форчн“ дека продажбата нема никаква врска со враќањето на трошоците за купувањето од 44 милијарди долари.

„Ако некој искрено мисли дека приходите од продажбата на неколку компјутери и столици ќе платат за планина таму, тој е морон“, рече тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img