16.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Твитер го тужеше Маск

НАЈЧИТАНО

Твитер поднесе тужба против Илон Маск обидувајќи се да го принуди да ја купи компанијата, со што започна правна битка против најбогатиот човек на светот.

Во тужбата, Твитер бара од судот да му нареди на Муска да го заврши купувањето на Твитер по договорена цена од 54,20 долари по акција на Твитер.

„Откако организираше јавен спектакл за да го внесе Твитер во играта и предложи, а потоа потпиша договор за спојување пријателски на продавачот, Маск очигледно верува дека тој – за разлика од сите други страни кои се предмет на законот за договори во Делавер – е слободен да го промени своето мислење, да ја уништи компанијата , го наруши нејзиниот бизнис, ја уништи вредноста на акционерите и си оди“, се наведува во тужбата, наведувајќи долг список на сите договорни прекршувања од страна на Илон Маск кои го оцрнија Твитер и неговиот бизнис.

Паѓање на цените на акциите
Акциите на Twitter паднаа за повеќе од 8 отсто во изминатиот месец.

Акциите на Twitter паднаа за повеќе од 11 отсто во понеделникот, на едно од најниските нивоа од 2020 година, бидејќи инвеститорите го очекуваа претстојниот судски случај. Откако Твитер ја прифати понудата на Маск на 25 април, неговите акции изгубија повеќе од една третина од нивната вредност бидејќи инвеститорите станаа се поскептични дека договорот ќе се затвори според договорените услови. Спротивно на тоа, технолошкиот берзански индекс Nasdaq падна за околу 12,5 отсто во истиот период.

Маск во петокот рече дека ќе бара да го раскине неговиот договор вреден 44 милијарди долари бидејќи компанијата за социјални медиуми прекршила повеќе услови од договорот.

Твитер тогаш објави дека не прекршил ниту една од своите обврски од договорот за спојување со извршниот директор на Tesla Inc, Илон Маск.

Долга и скапа парница
Судскиот спор, најверојатно, ќе биде долг и огромен, што вклучува месеци скапи сослушувања и преговори на елитните адвокати. Решението е далеку од сигурно – Твитер би можел да победи, но ако загуби, Маск би можел да си замине и да плати само такса за раскинување. Или двете страни би можеле повторно да преговараат или да се договорат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО