8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Твитер воведува тестирање на долгоочекуваната опција „уреди објава“

НАЈЧИТАНО

Социјалната мрежа Twitter Inc. во вторникот објави дека има намера да го тестира воведувањето на опцијата „уреди“ во наредните месеци, изненадувајќи ги своите корисници со објавата на денот кога американскиот бизнисмен и шеф на Tesla и SpaceX, Илон Маск објави дека влегува во управниот одбор на компанијата.

Џеј Саливен, потпретседател на Твитер за производи за широка потрошувачка, на Твитер напиша дека компанијата со години работи на воведување нова опција и дека таа долго време е најбараната опција на Твитер.

Новата функција ќе им овозможи на корисниците да уредуваат или уредуваат веќе објавени твитови, а промената дојде набргу откако беше објавено дека Маск стана нов член на одборот.

Шефот на Tesla и SpaceX во понеделникот откри дека станува најголем акционер на компанијата и дека неговиот удел ќе биде 9,2 отсто. Тој одлучи да се приклучи на одборот откако почна да ја доведува во прашање посветеноста на платформата за слобода на говорот.

Потоа на Twitter беше спроведена анкета во која корисниците беа прашани дали сакаат да воведат нова опција. На истражувањето одговориле повеќе од 4,2 милиони корисници, од кои 73,5 отсто ја поддржале новата функција.

Извршниот директор на Твитер, Параг Агравал, во понеделникот побара од корисниците „внимателно да гласаат“, а компанијата во вторникот твитна дека не добила идеја да воведе ново копче „уреди“ благодарение на резултатите од анкетата.

„Со оглед на тоа што сите се прашуваат да .да, од минатата година работиме на опцијата „уреди“ и не, по анкетата не дојдовме до таа идеја. Ќе започнеме со тестирање во наредните месеци за да дознаеме што може да се направи“, велат од комуникацискиот тим на Твитер.

Саливан, исто така, твитна дека оваа функција ќе потрае некое време за да се приспособи бидејќи „без опции како временски ограничувања, контроли и транспарентност за она што се објавува, „уредувањето“ може да се злоупотреби за да се промени јавниот разговор“.

Претплатниците на Twitter Blue ќе бидат првите кои ќе можат да ја тестираат опцијата „уреди“ со месечна претплата.

Тоа ќе им овозможи да ги уредуваат објавените твитови, да ги поправаат правописните грешки, но да не се изгубат ниту одговорите, ниту лајковите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО