Тајван ја осуди Кина за одржување воени вежби во близина на островот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Тајван во понеделникот ја осуди Кина за одржување на втори воени вежби околу островот за помалку од еден месец, а Министерството за одбрана соопшти дека забележало 57 кинески воени авиони.

Кина го смета Тајван, со кој се управува демократски, за своја територија и го зголемува воениот, политичкиот и економскиот притисок врз островот.

Кинеската војска соопшти дека во неделата спровела офанзивни борбени вежби во близина на Тајван, втора ваква вежба за помалку од еден месец, за да ги тестира заедничките борбени способности и „одлучно да се спротивстави на провокативните акции на странските сили и сепаратистичките сили за независност на Тајван“.

„Обвинувањата на Кина се неосновани“, објави во понеделникот претседателската палата на Тајван, остро осудувајќи ги воените вежби на Кина.

Мирот и стабилноста во Тајванскиот теснец и во регионот се заедничка одговорност на Тајван и Кина, според тајванското претседателство.

Тајван никогаш нема да ескалира конфликт или да поттикнува спорови, но цврсто го брани својот суверенитет и безбедност, додаде тој.

Министерството за одбрана на Тајван соопшти дека во изминатите 24 часа забележало 57 кинески авиони и четири бродови во операција околу островот, од кои 28 воени авиони влегле во зоната на противвоздушна одбрана на Тајван.

Некои од нив ја преминаа средната линија на Тајванскиот теснец, кој е неофицијална тампон зона меѓу двете страни. Воените авиони Ј-16 и Су-30 ја преминаа линијата, а два бомбардери Х-6 полетаа јужно од Тајван, објави Министерството на мапата.

Кина, која никогаш не бегаше од употреба на сила за да го стави островот под своја контрола, во последните три години спроведува редовни воени упади во водите и воздушниот простор во близина на Тајван.

Во август, Кина организираше воени игри во близина на Тајван по посетата на Тајпеј од тогашната претседателка на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img