25.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Тајван донира 1 милион долари за Авганистан за да се ублажат последиците од земјотресот

НАЈЧИТАНО

Тајван ќе донира 1 милион долари за Авганистан и нивните напори за ублажување на последиците од земјотресот како одговор на повикот на Обединетите нации и другите за хуманитарна помош, соопшти во петокот тајванската влада, пренесе Ројтерс.

Тајван не е членка на ОН поради притисокот од Кина, која го смета демократски управуваниот остров како дел од својата територија, но тие секогаш се трудат да покажат дека се одговорна членка на меѓународната заедница.

Кабинетот на тајванскиот претседател нагласи дека владата ќе донира „врз основа на хуманитарниот дух за помош при катастрофи без оглед на националните граници и како одговор на повикот од ОН и други“.

Сепак, Тајван нема да испраќа тимови за пребарување и спасување по консултации со други земји и со оглед на тешкотиите во транспортот, додаде владиниот портпарол Ксавиер Чанг.

Тајван исто така е во зоната подложна на земјотреси и редовно испраќа спасувачки тимови во други области погодени од катастрофи во светот.

Кина соопшти дека е подготвена да му помогне на Авганистан, но сè уште не објави детали.

Тајван и Кина претходно се судрија околу хуманитарната Украина. Тајван донираше повеќе од 30 милиони долари за бегалци и реконструкција, а Кина околу три милиони долари.

Кина, исто така, го обвини Тајван дека користи донации за политички цели, што тајванската влада жестоко го отфрли.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО