2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Таравари добил ветување од најголемите македонски партии, албанскиот јазик влегува во Уставот?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најголемите македонски политички партии рекоа дека не би им пречело доколку од Уставот се отстрани „јазикот што го зборува 20 отсто од населението“ и да се вметне албанскиот јазик. Ова е момент да ги тестираме нашите сограѓани Македонци дали се воопшто подготвени албанскиот јазик да се дефинира онака како што заслужува.

Ова во интервју за „Њуз 24 Албанија“ го истакна лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, а целиот текст го пренесе порталот „Тетова сот“ со наслов: „Таравари: Време е е да ги тестираме Македонците дали се за вметнување на албанскиот јазик во Уставот“.

Тој посочи дека токму неговата партија покренала иницијатива за ставање на албанскиот јазик во Уставот.

– За да се изгласаат уставните измени потребни се две третини од 120-те пратеници во Собранието. Во моментов мнозинството има 64 гласа, додека 8 пратеници на Алијансата за Албанците иако се во опозиција ќе гласаат за уставните измени – рече Таравари.

Според него, иако Албанија и Македонија се блиску до почетокот на членството во Европската Унија, доколку не се изгласаат уставните измени, Македонија ќе биде одвоена од Албанија во однос на почетокот на разговорите за членство во ЕУ.

– Доколку не се изгласаат уставните измени, практично Македонија ќе се одвои од Албанија, а Албанија ќе ги продолжи преговорите со Европската Унија, а Македонија ќе остане во наредниот период – изјави Таравари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Павле Трајанов предлага да се формира македонско ФБИ

Криминалот ги разорува институциите и го кочи демократскиот развој на државата. Криминалот стана вредносна категорија, а не зло со кое мораме да се справиме....

Ѓоковиќ призна: Користи ново контроверзно правило за да победи во финалето

Откако минатата година беше дури и депортиран, Новак Ѓоковиќ се врати во Австралија и го освои својот 10-ти Австралија опен, со што се израмни...

Нови мерки: Како Netflix ќе ги спречи корисниците да ја споделат својата лозинка?

Првичните извештаи и испитувања во други земји сугерираат дека напорите за одвраќање на споделувањето лозинка ќе бидат релативно благи во почетната фаза, потпирајќи се...
spot_img
spot_img
spot_img