22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

„Танцувајќи на работ“ започнува со три кореографии

НАЈЧИТАНО

Вечерва во 20ч., во Дом на АРМ во Скопје, започнува роденденското издане „Танц Фест Скопје“, посветено на полнолетство на фестивалот, под мотото „Танцувајќи на работ“.

Во програмата, публиката на „Танц Фест Скопје“ ќе има можност да види три кореографии и тоа „Општетсвена критика“ на Бобан Русески, во која настапуваат Сара Цветковска, Адријана Данчевска и Јована Зајкова, на музика на Мартин Модент и во костими на Мите Занов. Потоа следи „Пат до месецот“ со гоститие од Нови Сад, Србија, во кореографија на Раде Обрадовиќ, а во изведба на кореографот и на Ана Обрадовиќ, на музика на Александра Дачиќ. За крај ќе се изведе делото „Самовили и демони“ во кореографија на Јована Зајкова и Бобан Русеки, кои воедно и ќе настапат, придружени од воклната уметница Зарина Првасевда.

„Танц Фест Скопје“ е поддржан од Министерство за култура, Град Скопје, Француски Институт Скопје и Париз, Американската амбасада во Скопје, Дом на Арм Скопје, Култура нова, Нови Сад, Србија и Perform Europe. Покровители на Танц Фест се Виталија и Бовин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО