16 C
Ohrid
Tuesday, May 24, 2022

Тажна судбина за уште една актерка од серијата Беверли Хилс 90210

НАЈЧИТАНО

Тажна судбина за уште една актерка од серијата Беверли Хилс 90210
Нејзиниот тимски колега од Беверли Хилс 90210 Шенен Доерти со години се бореше со ракот, а соиграчот Лук Пери почина на 52-годишна возраст од последиците на мозочен удар. Сега Џени Гарт проговори за својата болест.

Џени Гарт е најпозната по улогата во серијата Беверли Хилс 90210, во која се прослави покрај Пери и Доерти. Првите симптоми ги почувствувала пред три години и тогаш се посомневала дека нешто не е во ред. Но, таа не ја очекуваше дијагнозата, и беше дијагностициран ран остеоартритис. „Мислев дека сум премногу млад за тоа. Проблемите започнаа така што кога станав по долго седење, почувствував силна болка во колената“.

Остеоартритисот е дегенеративно заболување кое предизвикува абење и кинење на зглобната ‘рскавица. Актерката, која во април наполни 50 години, за Инсајдер изјави: „Кога човек ќе дознае со што си има работа, секогаш има решение. Сигурно не сакам да дозволам болеста да ме ограничува. Наместо лоши мисли, решив да останам позитивен “.

Открила дека истегнувањето и другите видови движења ги ублажуваат нејзините симптоми, особено играњето голф и честите прошетки со кучешките миленици. Таа не треба да зема никакви лекови, туку користи гел за ублажување на болката. Таа долго време не сакаше да зборува за својата дијагноза, како што не сакаше да биде личност која зборува за нејзините болести.

Помладите сакаат да бидат свесни дека остеоартритисот не ги погодува само постарите луѓе
Џени сега сака да ги освести младите дека ова не е болест само на постарите. „Кога ќе го слушнете зборот артритис, го поврзувате со постари и неподвижни луѓе кои не можат да живеат активен живот. За жал, тоа може да влијае на секого, без разлика на возраста “. Таа истакнува дека нејзината ситуација е јасен показател дека може да влијае и на помладите.

Таа во минатото се соочила и со други здравствени проблеми
Во 2009 година таа откри дека на 30-годишна возраст и биле дијагностицирани проблеми со срцевите залистоци. Дури и тогаш, таа рече дека добро ја прифатила дијагнозата и решила позитивно да се справи со неа. Таа изјави за People: „Всушност бев малку шокирана, но во исто време ми олесна кога дознав, бидејќи тоа беше еден вид аларм што ме потсети дека треба подобро да се грижам за себе и за своето здравје“.

Разновиден љубовен живот
Од 1994 до 1996 година, Џени беше во брак со музичарот Даниел Б. Кларк. Во 1995 година, за време на снимањето на „Незавршена афера“, таа го запознала својот втор сопруг, актерот Питер Фачинели, за кого се омажила во 2001 година. Заедно имаат три ќерки. Во март 2012 година, Фачинели поднесе барање за развод. Разводот беше завршен во јуни 2013 година. Во есента 2014 година, таа почна да се забавува со актерот Дејвид Абрамс, откако се запознаа на состанок на слепо. Една година подоцна се венчале, а во 2018 година поднеле барање за развод. Во 2019 година, тие поднесоа барање за отфрлање на постапката за развод.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО