22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Сè што треба да знаете за 94. Оскар – номинирани, водители, музички изведби…

НАЈЧИТАНО

Во недела навечер во Лос Анџелес ќе се одржи 94-тото доделување на Оскарите, награда од Американската академија за филмски уметности и науки.

Темниот психолошки вестерн Џејн Кемпион доби номинации во важни категории – за најдобар филм, најдобар режисер, најдобар актер и најдобра машка и женска споредна улога.

По „Моќта на кучето“, „Дина“ на Дени Вилнев доби најмногу номинации, вкупно 10.

По седум номинации добија познатиот „Кенфаст“ на Кенет Бране и римејкот на мјузиклот „Приказна од западната страна“ исто така на славниот Стивен Спилберг. Брана и Спилберг беа номинирани во категоријата најдобар режисер.

Церемонијата, која ќе се одржи во театарот Долби, ќе ја водат три актерки – Реџина Хол, Ејми Шумер и Ванда Сајкс.

Тоа ќе биде прв пат од 2018 година на церемонијата да биде домаќин на церемонијата, а за прв пат во историјата на Оскарите за таа улога се назначени три дами.

Како и секоја година, свеченоста ќе ја пренесува американската телевизиска мрежа ABC.

Од академијата изјавија дека доделувањето на некои Оскари ќе се снима однапред, со цел телевизискиот пренос да биде подинамичен и попривлечен за публиката. На тој начин ќе се доделуваат Оскари во технички категории, а со тоа ќе има повеќе време за настапи на музичари и други интересни програми во живо. Се очекува настап на Бијонсе и Били Ајлиш.

Засега се уште има неофицијални приказни за можноста за видео обраќање на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој од почетокот на руската инвазија се обраќа пред парламентите на различни земји и бара меѓународна поддршка на меѓународните состаноци.

Гостите годинава ќе треба да покажат доказ за вакцинација против коронавирус или причина за ослободување од вакцинација, како и негативни тестови за вирусот. Како што неодамна објави Њујорк тајмс, гостите нема да бидат обврзани да носат маски, но тие ќе бидат неопходни во бекстејџот и помалите затворени простори на театарот Долби.

Филмот „Nomadland“ на режисерката Клои Жао е добитник на минатогодишните Оскари. Остварувањето ја освои главната награда, Оскар за најдобар филм, додека режисерот ја освои наградата за најдобар режисер и стана втората жена што ја доби наградата на Американската академија за филмски уметности и науки во таа категорија.

Оскарите се доделуваат во 24 категории, меѓу кои најдобар филм, најдобра режија, најдобра машка и најдобра женска улога, најдобра споредна машка и најдобра женска улога, најдобро оригинално сценарио, најдобро адаптирано сценарио, најдобро странски јазик, документарен и анимиран филм, како и најдобра музика. и специјални ефекти.

Наградата е позлатена статуетка направена од Британија на црна метална основа, долга 13,5 инчи (34 сантиметри) и тешка 3,85 килограми. На него е прикажан витез направен во стилот на арт деко, кој држи крстоносец меч кој стои на ролна филм.

На секоја годишна церемонија се доделуваат околу 50 статуетки, за чие изработка се потребни најмалку три месеци.

Оскарите ја завршуваат сезоната на филмски награди во светот.

Пред доделувањето на Оскарите, наградите на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА), како и Здружението на продуценти на Америка (PGA), Здружението на режисери на Америка (DGA) и Златен глобус. Овие награди честопати се сигурни показатели за тоа кој би можел да добие престижен Оскар.

Најмногу номинации:

– „Моќта на кучето“ – 12 номинации

– „Дина“ – 10 номинации

– „Белфаст“ и „Приказна од западната страна“ – по седум номинации

Номинации за најдобар филм:

– “Белфаст”

– “CODA”

– „Не гледај нагоре“

– „Вози го мојот автомобил“

– „Дина“

– „Кралот Ричард“

– “Пица со Тасев биле”

– „Кошмарна уличка“

– „Моќта на кучето“

– „Приказна од западната страна“

Номинации за најдобар режисер:

– Браната Кенет, Белфаст

– Ријусуке Хамагучи, „Вози го мојот автомобил“

– Пол Томас Андерсон, „Пица со Тасев биле“

– Џејн Кемпион, „Моќта на кучето“

– Стивен Спилберг, „Приказна од западната страна“

Номинации за најдобар актер:

– Хавиер Барден

– Бенедикт Камбербач

– Ендру Гарфилд

– Вил Смит

– Дензел Вашингтон

Номинации за најдобра женска улога:

– Џесика Честејн

– Оливија Колман

– Пенелопе Круз

– Никол Кидман

– Кристен Стјуарт

Номинации за најдобар актер:

– Саџеран Хиндс

– Трој Коцур

– Џеси Племонс

– Џеј Кеј Симонс

– Коди Смит-Мекфи

Номинации за најдобра споредна женска улога:

– Џеси Бакли

– Аријана ДиБуз

– Џуди Денч

– Кирстен Данст

– Портокал Елис

Номинации за најдобар странски филм:

– „Вози го мојот автомобил“

– „Бегај“

– „Раката Божја“

– „Лунана: Јак во училницата“

– „Најлошата личност на светот“

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО