9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Сè што треба да знаете доколку планирате патување со домашно милениче

НАЈЧИТАНО

За многумина милениците се членови на семејството и затоа многу се грижиме за нивната благосостојба и задоволување на сите нивни потреби. Кога ќе одлучиме да одиме на одмор, постојат две опции – патување со домашно милениче или оставање на миленикот под надзор и грижа на некој друг.

Се разбира, првата опција изгледа попримамлива и за вас и за вашето домашно милениче, но може да изгледа тешка или комплицирана. Сепак, тоа воопшто не е така и се што треба да направите е навреме да откриете што ви треба и кои се начините да го постигнете за да можете и вие и вашето домашно милениче да уживате во патувањето.

Со цел полесно да најдете одговори на многу клучни прашања, порталот Shoppster состави водич кој подетално објаснува многу опции, одговара на прашањата што е пасош за кучиња, дали е потребно да се микрочипираат кучињата кога отидете во странство и дека сите се потврдени од авиокомпаниите прашуваат дали летате со вашето домашно милениче.

Што ако не можете да патувате со домашно милениче?
Кога ќе се најдете во ситуација едноставно да не можете да го земете вашето домашно милениче со себе на патување, мора однапред да размислите кое ќе биде најдоброто решение за него додека не сте таму. Најбезболно би било некој од вашето семејство или блиски пријатели да се грижи за него, на кои животното веќе е навикнато.

На вашето домашно милениче дефинитивно ќе му недостасувате, без разлика колку долго сте отсутни, но доколку е во друштво со некој што го познава и со кој веќе поминал многу време, овој период ќе му биде полесен. Подгответе ги навреме сите негови омилени играчки, душеци и, доколку е потребно, носач за кучиња, доколку за него ќе се грижи некој што е малку подалеку од вас.

Патување со домашно милениче со автомобил
Патувањето со вашето домашно милениче може да биде многу стресно, но доколку патувате со автомобил, имате можност да си го олесните што е можно повеќе и себе и нему, со соодветна подготовка. Кога станува збор за патување во иста земја, ова е дефинитивно најдобрата опција, а еве на што треба да обрнете внимание:

– Возете го неколку пати во автомобилот на кратки растојанија за да се навикне на просторот и звукот на моторот

– Обезбедете доволно простор за вашето домашно милениче, доколку е потребно набавете носач за кучиња

– Оладете ја внатрешноста на автомобилот доколку патувате на топло време

– Не го хранете миленикот непосредно пред патувањето, дајте му храна малку порано за да може да го свари

– Правете почести и пократки паузи

– Дајте му вода одвреме-навреме

– Патување во странство со домашно милениче е дозволено само на граничните премини каде што има ветеринарна инспекција, а за тоа е потребна потврда за исполнетост на условите за некомерцијално движење на миленикот.

Најважно е вашето домашно милениче (најчесто се работи за кучиња) да биде удобно и пријатно за време на патувањето и ништо да не му недостасува. Важно е да ги нахраните пред поаѓање, да создадете пријатна средина во автомобилот, често да застанувате. Кучето мора да пие вода за време на патувањето, а многу е важно да земете и носач за кучиња. Доколку го навикнете на возењето и звукот на моторот и ги создадете сите оптимални услови за патување, тоа несомнено ќе биде незаборавен одмор или патување со вашиот најверен пријател. Навремено информирајте се за сите услови и потребна документација за патување со домашно милениче и создадете нови спомени. Среќен пат!

Патување со домашно милениче со авион
Ако патувате во странство со вашето домашно милениче, најдобра опција е да патувате со авион, но важно е да прашате што ви треба – вакцинации, чипсување кучиња, пасоши за кучиња и друго. Кога станува збор за патување со куче или мачка, нема многу комплицирани процедури, но транспортот на крзнени животни, птици или некои егзотични миленичиња вклучува неколку предмети. Кога станува збор за транспорт на куче или мачка со авион, тоа значи следново:

Пасош за кучиња или мачки
Пасошот за кучиња, мачки и други животни ги содржи сите информации за вашето домашно милениче – раса, пол, висина, тежина, возраст, како и информации за сопственоста што ви се потребни за да ја преминете границата со него. Добрата вест е дека со соодветно овластување, вашето домашно милениче може да земе со себе и член на семејството или пријател. Со читање на пасошот, можете да видите информации за вакцинација и други информации. Ако патувате со хрчак или папагал, тие немаат пасоши, но ќе ви треба ветеринарен сертификат за да ја преминете границата.

Чистано милениче
За да добиете пасош, вашето домашно милениче мора да биде чипирано, а чипсувањето на вашето куче или мачка е нешто што веројатно веќе сте го направиле за да го заштитите вашето домашно милениче. Ако не сте го направиле тоа досега, ќе морате сега, но тоа е нешто што се прави еднаш и потоа не треба повеќе да размислувате за тоа.

Вакцинација против беснило
Повторно, ова е нешто што секој одговорен сопственик на домашно милениче веќе го направил, но само во случај да го прескокнете овој чекор, ќе му бидете благодарни што тој конечно успеа да го направи, дури и ако тоа беше само заради патувањето со вашето домашно милениче. Исто така, проверете дали авиокомпанијата бара ревакцинација против беснило.

Тест за титар

се бара од сите авиокомпании и тоа е потврда дека вашето куче е здраво и подготвено за патување. Направете го тоа на време, бидејќи е потребен одреден период за да стигнат резултатите од тестот и проверете колку време поминало од вакцината или ревакцинацијата, за да ги исполните барањата на земјата во која патувате.

Може ли домашно милениче да биде со мене во кабината за време на летот?
Најпрво, мора да ја известите авиокомпанијата дека патувате со домашно милениче, поради ограничениот број места за нив. Потоа ги информирате за кое милениче се работи, колку тежи заедно со носачот и кои се неговите димензии. Вашето куче или мачка може да биде со вас во кабината ако тежи до 8 кг, но ако тежи повеќе од тоа, ќе мора да се стави на посебно место во багажниот простор на авионот. Имајте на ум дека животното мора да е постаро од 12 недели за да може да се качи во авионот, во спротивно ќе ви требаат дополнителни сертификати.

Патување со домашно милениче со автобус, воз или брод
Ако сакате да избегнете летање со вашето домашно милениче и не можете да патувате со автомобил, возењето со автобус може да биде токму она што ви треба. Патувањето со домашно милениче во автобус е можно, но мора да прашате што дозволува превозникот и да имате на ум дека вашето домашно милениче нема да ја има истата слобода како во автомобил. За да ја преминете границата ќе ви треба и документацијата наведена погоре, која ја проверува ветеринарната инспекција.

Кога патувате со воз, просторот и прописите се повторно клучни прашања, но вакцинациите и пасошите за кучиња се нешто што не можете да го заобиколите. Кога станува збор за патување со брод или крстарење, прописите се нешто поинакви, бидејќи не многу превозници ви дозволуваат да се качите на брод со домашно милениче, па мора да бидете внимателни и добро информирани пред да направите какви било резервации за патување, пишува Shoppster.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО