2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Сè уште е сила – Азаренка од 1:6 до голема победа

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Белорусинката Викторија Азаренка по пресвртот и одличната игра во вториот и третиот сет се пласираше во осминафиналето на првиот Грен слем турнир во сезоната.

Триесет и четиригодишната Вика, моментално 24. играч на светот, за час и 40 минути поминати на теренот ја елиминира 11 места подобро пласираната Медисон Кис со резултат 1:6, 6:2, 6:1.

Двократната шампионка на Австралија опен имаше катастрофален старт на дуелот во арената „Род Лејвер“ и во првиот сет го доби единствениот гем правејќи брејк на 0:2, но блесна во остатокот од натпревар.

Белорусинката во вториот сет три пати го брејше сервисот на противничката и не и нанесе голема штета загубениот сервис во петтиот гем, додека беше уште посигурна во решавачкиот дел од мечот.

Азаренка, која ја освои титулата на првиот Грен слем турнир во сезоната во 2012 и 2013 година, во осминафиналето ќе се сретне со победничката од дуелот Марија Сакари – Лин Жу.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img