23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Сè поголем број деца со хепатитис, научниците сметаат дека причината е аденовирус

НАЈЧИТАНО

Бројот на пријавени случаи на хепатитис кај мали деца во светот е 169, а едно дете починало.

Само во Велика Британија 114 деца се разболеле, а 10 ќе мора да одат на трансплантација на црн дроб, пишува Би-би-си.

Британската организација за здравствена безбедност (UKHSA) вели дека најверојатната причина за хепатитис кај децата е сојот на аденовирус наречен F41.

Повеќето болни деца се на возраст од пет или помали години и имале симптоми на гастроентеритис – дијареа и гадење, а потоа следи жолтица или жолтица на кожата и очите, што значи проблеми со црниот дроб.

Научниците истражуваат што се случило со вирусот
Др. Мера Чанд, директор на клиниката во УКХСА, рече дека информациите собрани од нивното истражување сè повеќе сугерираат дека зголемувањето на ненадејниот почеток на хепатитис кај децата е поврзано со аденовирусната инфекција. Но, тие исто така темелно ги истражуваат другите потенцијални причини.

Експертите истакнуваат дека повеќето деца кои ќе се заразат со аденовирус нема многу да се разболат. Случаите на воспаление на црниот дроб, познати како хепатитис, се исклучително ретки, но може да бидат многу сериозни. Научниците и лекарите сега истражуваат дали има промена во генетскиот состав на вирусот што може полесно да предизвика воспаление на црниот дроб.

Друго можно објаснување е дека ограничувањата наметнати за време на пандемијата можеби доведоа до тоа малите деца да бидат изложени на аденовирусот за прв пат подоцна во животот, што доведе до „посилен“ имунолошки одговор кај некои.

Професорот Калум Семпл, специјалист за заразни болести на Универзитетот во Ливерпул, вели дека аденовирусот практично исчезнал за време на појавата на Ковид и сега се вратил. Тој вели дека се истражуваат и други хипотези, вклучително и дали неодамнешната инфекција со Ковид може да биде поттик за проблеми со црниот дроб заедно со аденовирус. Нема врска со вакцината против корона.

Симптоми
Др. Чанд вели дека родителите и семејствата можат да бидат уверени дека таквите случаи се ретки, но дека треба да ги знаат симптомите на хепатитисот предизвикан од аденовирус.

Некои од симптомите се: замор, губење на апетит, болки во стомакот, пожолтување на склерата или кожата, темна урина, сива столица, чешање на кожата, болки во мускулите и зглобовите, треска.

Основните хигиенски мерки како што е темелно миење на рацете помагаат да се намали ширењето на многу инфекции, вклучително и аденовирус.

Експертите велат дека децата со симптоми на гастроинтестинална инфекција, кои вклучуваат дијареа и повраќање, треба да останат дома и да не одат на училиште или во градинка до 48 часа откако симптомите ќе престанат, пишува Би-Би-Си, пренесува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО