8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Судот одобрил трансфер поради сомнежи за труење

НАЈЧИТАНО

Нови 30 дена притвор доби поранешниот генсек на Владата, Мухамед Зекири, но вчера напладне тој со одобрение на судот бил префрлен на Инфективната килинка во Скопје, потврдуваат за Телма од скопскиот затвор Шутка.

Барањето било доставено уште минатата недела, а Кривичниот суд, откако бил известен за влошеното здравја на Зекири, во најбрз можен рок одобрил негоолекување во соодветна медицинска установа.

Зекири како поранешен генерален секретар на владата е соомничен дека извршил злоупотреба со исплата на средства за кампања на хрватска фирма во зделка договорена без тендер. Судот денеска по втор пат му го продолжи притворот од месец април.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО