15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Студија: Хипертензијата со Ковид-19 го удвојува ризикот од хоспитализација

НАЈЧИТАНО

Високиот крвен притисок повеќе од двојно го зголемува ризикот од хоспитализација за време на инфекции со вирусот Ковид-19, варијантата омикрон, дури и кај луѓе кои се целосно вакцинирани и кои примиле засилена доза, покажа американска студија.

Лекарите во медицинскиот центар Cedars-Sinai во Лос Анџелес проучувале 912 лица заразени со Ковид-19 кога варијантата омикрон била доминантна и покрај примањето најмалку три дози од вакцината Pfizer/BioNTech или Moderna mRNA, вклучително и 145 на кои им била потребна хоспитализација, пренесува Ројтерс.

Ризикот од тешка болест е зголемен кај луѓе со познати фактори на ризик како што се возраста, срцева слабост или бубрежна болест, објавија истражувачите во списанието Hypertension.

Но, хипертензијата „беше поврзана со најголем ризик“, повеќе од удвојувајќи ја шансата некој заразен со вирусот „Ковид-19“ да треба да биде хоспитализиран, додаваат тие.

Дури и кога се гледаат само помлади луѓе со генерално здрави органи, хипертензијата сè уште била поврзана со „значајни ризици“, откриле тие.

„Бевме изненадени кога дознавме дека многу луѓе кои биле хоспитализирани со Ковид-19 имаат хипертензија и немаат други фактори на ризик“, рече д-р. Сузан Ченг, која ја водеше студијата, рече во соопштението.

Таа додаде дека тоа е загрижувачко, со оглед на фактот што голем број луѓе имаат висок крвен притисок. Само во Америка, речиси половина од возрасните имаат висок крвен притисок.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО