8.9 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Студија: Дури и неродените бебиња во утробите на нивните мајки „се образуваат“ кога ќе вкусат кељ

НАЈЧИТАНО

Првата студија која ги разгледа изразите на лицето на фетусот со различни вкусови покажа дека неродените бебиња имаат двојно поголема веројатност да гримасат кога ќе пробаат кељ во споредба со моркови.

Ако не ви се допаѓа вкусот на кељот и ве тера да „направите лице“ помеѓу гадење и плачење, не сте единствените. Истражувачите забележале дека и фетусите прават плач кога го вкусуваат овој зелен зеленчук, пренесува РТС.

Додека претходните истражувања покажаа дека нашиот вкус можеби се развива пред раѓањето и дека на тоа може да влијае исхраната на мајката, едно ново истражување се обиде да ѕирне и директно да ги набљудува реакциите на неродените бебиња на различни вкусови.

„Претходните истражувања истражуваа што се случува по раѓањето и каков вкус претпочитаат новороденчињата, но гледањето на изразите на лицето на фетусите кога ќе дојдат во контакт со горчливи и други вкусови е нешто сосема ново“, вели професорката Надја Рајсланд од Универзитетот Дурам.

Во студијата објавена во списанието Psychological Science, научниот тим изјавил дека аромите од исхраната на мајката се присутни во плодовата вода. Центрите за вкус може да детектираат хемикалии кои даваат вкус уште 14 недели по зачнувањето, додека молекулите на мирис може да ги откријат фетусот по 24 недели.

За да тестира дали фетусот може да разликува различни вкусови, тимот користел ултразвук за да сними 70 трудници на возраст од 18 до 40 години, кои биле поделени во две групи.

Бремените жени од едната група земале капсула со кељ во прав 20 минути пред ултразвукот, а оние од другата група земале капсула со морков во прав. Сите трудници имале слична исхрана и внесување на зеленчук за време на бременоста.

Сите жени во студијата не јаделе ништо еден час пред ултразвукот.

По прегледот, тимот на научници ја анализирал секоја снимена рамка и ги набљудувал изразите на лицето на фетусот, вклучувајќи комбинации на гримаси кои изгледале како плачење или смеење.

Направени се повеќе од 180 снимки со ултразвук на 99 фетуси, кои биле скенирани во 32 и 36 недела од бременоста.

Изразите на плачење на лицето биле двојно почести кога мајките консумирале капсули од кељ во споредба со фетусите чии мајки земале капсули од морков или воопшто не земале капсули.

Во случајот со капсулите со вкус на морков, на лицата на неродените бебиња често им се даваше насмеан израз.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО