Студија: Бастер против Омикрон ја намалува хоспитализацијата на постарите лица за 81 процент

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новите засилувачки вакцини на Pfizer против ковид-19 ја намалуваат за 81 отсто хоспитализацијата на Израелците постари од 65 години, според неодамна објавените резултати од израелска студија.

Таа студија за ажурираните вакцини на Pfizer, кои беа одобрени летово, покажа дека ризикот од смрт е намален за 86 отсто, но тие податоци се сметаат за помалку сигурен показател за ефикасност од статистиката за хоспитализација, пренесуваат израелските медиуми.

Резултатите од студијата, прва светска главна тема за „бивалентни вакцини“ против различни видови на коронавирус, беа објавени на интернет на 3 јануари, но сè уште не се рецензирани од колеги.

Сепак, нема податоци за тоа колку новите вакцини се поефикасни во споредба со оригиналните, пред да бидат приспособени за сојот омикрон.

Наместо тоа, студијата се однесува на попрактично прашање што се појавува во земјите каде што се даваат „бивалентни вакцини“ и каде што постарите луѓе се охрабруваат да примаат редовни бустери.

„Пораката е дека ако имате над 65 години, засилувачот ви дава дополнителна заштита. Таа дополнителна заштита се додава на онаа на претходните вакцини и може да ве оддалечи од болницата и да ви го спаси животот“, рече авторот на студијата д-р Ронен Арбел. .

Тој објасни дека студијата е фокусирана на вакцините на Pfizer, но дека има причина за оптимизам во однос на Модерна бидејќи технологијата е слична, а вакцинацијата има слична ефикасност.

Студијата ги означи бивалентните бустери како „ефикасна и суштинска алатка“ за намалување на ризикот од смрт кај заболените од Ковид и морбидитетот кај постарите од 65 години.

Д-р Арбел оцени дека релевантноста на студијата е глобална и се надева дека ќе ја истакне важноста на засилувачот за оние кои влијаат на политиката и јавноста.

Како што наведе, стапката на зараза намерно не била испитувана затоа што денес основната цел и важност на вакцината не е да се избегне инфекција туку да се намали тежината на болеста и бројот на смртни случаи.

За новата студија, анализирани се анонимизирани податоци од членовите на најголемата израелска здравствена служба Клалит над 65 години кои ги примиле првичните вакцини против Ковид, повеќе од 500.000 луѓе.

Податоците за хоспитализација и смрт беа споредени за оние кои го примија и не го примија засилувачот од 24 септември, кога ажурираните вакцини станаа стандардни во Израел.

Резултатите од истражувањето се охрабрувачки со оглед на тоа дека бивалентната вакцина е одобрена иако податоците за нејзината ефикасност беа ограничени, изјави д-р Дорон Нечер, еден од авторите на студијата.

Тие недвосмислено покажуваат дека вакцината омикрон е поврзана со намален ризик од хоспитализација и смртност од коронавируси, вклучително и многу нови соеви.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img