2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Студијата откри дека главната форма на третман со корона не делува против новата варијанта

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Терапиите кои се користат во лекувањето на инфекцијата Ковид-19 во голема мера ги зголемија шансите за преживување на пациентите од почетокот на пандемијата, но истражувачите веруваат дека клучниот облик на терапија во превенцијата и лекувањето на болеста – моноклоналните антитела, нема да функционира против инфекција со новата подваријанта, omicron BQ.1.1.

Omikron BQ.1.1, кој заедно со субваријантата BQ.1 сега претставува најголем дел од инфекциите во САД и брзо се шири во други земји, е отпорен на моментално одобрените терапии со антитела, велат научниците од Истражувачкиот институт при германскиот примат. Центар.

Анализата беше објавена во ноември во научното списание The Lancet Infectious Diseases, а нејзините автори ги повикуваат лекарите повеќе да не се потпираат само на третман со антитела во областите каде што подваријантата BQ.1.1 е широко распространета.

Кога лекуваат високоризични пациенти инфицирани со коронавирус, лекарите треба да размислат за воведување други лекови како што е паксловид, рече водачот на студијата Маркус Хофман.

Истражувачите, исто така, веруваат дека во новите околности, ќе треба да се развијат нови терапии за антитела за да може да се одржи здравствениот арсенал наменет за борба против тешки случаи на Ковид-19.

Во лабораториските тестови на клеточни култури, истражувачите открија дека подваријантата BQ.1.1 не може да се неутрализира со единечни антитела или коктели со антитела.

Потсетуваат дека BQ.1.1 е најновата подваријанта на Sars-CoVa-2, која покажува отпорност на постоечките методи за лекување на инфекција со коронавирус.

Тие објаснија дека причината за отпорот е мутација на таканаречениот шилест протеин на коронавирусот.

„Со оглед на тоа што отпорноста кон варијантите на Sars-CoVa-2 расте, неопходно е да се прибегне кон развој на нови методи на лекување со антитела кои се специјално прилагодени на циркулирачките и идните варијанти на вирусот“, рече Стефан Пелман, шеф на Одделот за биологија на заразни болести при Приматскиот центар.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img