Студијата открива како работата од дома влијае на паровите

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пандемијата принуди многу работници ширум светот да работат од дома, што значи дека семејствата и најблиските честопати беа заедно 24 часа на ден.

Според една неодамнешна студија на истражувачи од САД и Кина, искуството од мешање на домашната работа со задачите во кариерата претставува многу различни предизвици за половина од хетеросексуалните брачни парови, пишува Science Alert.

Во центарот на овие разлики се домашните задолженија и семејното време, вклучувајќи ги и видовите на работа што може да се направи кога се работи од дома, како што се перење или чистење со правосмукалка, и посветеноста на обврските како што се децата, било да е тоа спиење или грицкање.

Резултатите од истражувањето се засновани на анкета на 223 брачни парови од Кина и Јужна Кореја, а опфатени се домаќинства со и без деца. Учесниците беа прашани за бројот на неработни задачи што ги завршиле додека работеле од дома и како тоа влијаело на нивните семејни обврски.

„Откривме дека мажите и жените немаат исто искуство со работа од дома“, вели Јасмин Ху, професор по менаџмент на Универзитетот во Охајо.

Статистиката откри дека сите чувствувале дека прават повеќе околу куќата работејќи сами од дома. Кога паровите со двојна заработувачка беа дома заедно, мажите се склони да вршат помалку домашни работи. Фактот што сопрузите се дома во работно време не им го олесни оптоварувањето на домаќинството на жените.

Во двете испитани земји, сопругите изјавија дека чувствуваат поголема вина поради тоа што не ги извршуваат домашните работи и поминуваат повеќе време со своите семејства откако ќе се вратат на работа во канцеларија. За сопрузите оваа вина била видлива само во податоците од Јужна Кореја.

Истражувачите, исто така, ја разгледаа флексибилноста на рутините дома/канцеларии одобрена од работодавачот. Кога сопрузите имаа флексибилни работни аранжмани, сопругите повеќе ја извршуваа својата професионална работа работејќи дома. Кога жените имаа флексибилност на работа, сопрузите извршуваа повеќе задачи низ куќата кога работеа од дома.

„Овие наоди сугерираат дека сопрузите можат да им помогнат на жените кои работат на далечина кога имаат пофлексибилно работно време и извршуваат повеќе семејни задачи кога нивните сопруги имаат потесен распоред за работа“, вели Ху.

Дополнително, и мажите и жените чувствуваа поголема вина за својата работа и поголемо чувство на конфликт помеѓу домот и работниот живот, бидејќи жонглираа со повеќе задачи поврзани со домот додека работеа од дома.

Целта на студијата е да се подобри искуството за работа од дома и за вработените и за работодавците, велат истражувачите, но и да покаже дека флексибилноста и разбирањето се важни, особено во домаќинствата каде што и двајцата возрасни партнери работат од дома наместо во канцеларија. .

Партнерите треба да ги споделат обврските во домаќинството, сугерираат авторите на студијата, додека компаниите треба да ги препознаат тешкотиите што доаѓаат кога границите помеѓу работата и домашниот живот стануваат сè понејасни.

„Ковид засекогаш го промени начинот на кој работиме. Далечинското работење ќе станува се повеќе норма“, вели Ху.

„Луѓето навистина се навикнаа на придобивките од работењето од дома и многумина нема да сакаат да се вратат во канцеларија со полно работно време“, додаде таа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img