26.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Студијата докажува: Овој тип на кафе може да го продолжи животот

НАЈЧИТАНО

Ако не можете да замислите ден без шолја кафе, имаме добри вести за вас.

Сепак, не е важно какво кафе пиете. Едно ново истражување покажа дека незасладеното кафе или кафето со малку шеќер може да ви помогне да живеете подолго.

Во една студија објавена во Annals of Internal Medicine, истражувачите од Медицинскиот универзитет во Гуангжу во Кина ги разгледале податоците од повеќе од 171.000 учесници кои одговориле на прашалникот за здравствено однесување.

Со оглед на тоа како незасладеното кафе и кафето засладено со шеќер влијаат на телото, истражувањата покажаа дека по седум години тестирање, оние кои пиеле незасладено кафе имале 16-20% помали шанси да умрат од оние кои воопшто не пиеле кафе. Тие бројки се зголемија на 29-31% кога станува збор за учесниците кои редовно додаваат околу една лажица шеќер во своето кафе.

„Иако наодите беа „интересни“, тие не се премногу изненадувачки, бидејќи има многу податоци кои го поддржуваат кафето како здрав, антиинфламаторен пијалок“, изјави за Eat this регистрираната диететичарка Дејна Елис Хунс од медицинскиот центар UCLA.

„Црното кафе е најздраво бидејќи ги содржи сите здрави полифеноли и антиоксиданси на кафето без никакви воспалителни соединенија кои можат да се најдат во премногу шеќер или кремасти адитиви“, вели Хунес.

Што се однесува до кафето засладено со шеќер, Ханес забележува дека „во основа го има истиот ефект, бидејќи една кафена лажичка шеќер е многу ниска кога се зема предвид целата шема на добро балансирана исхрана и дека мала количина шеќер нема да доведе до промени. во шеќерот во крвта или други големи здравствени последици што може да ги имаат високо засладените пијалоци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО