21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Страницата на Украина со заробени војници ја шокираше Русија

НАЈЧИТАНО

Украинските власти објавија десетици видеа во кои тврдат дека се заробени руски војници за време на четвртиот ден од бруталните борби во Украина, пишува британски „Гардијан“ во текст за реакцијата на семејството на заробениот руски војник на видеото на кое тој се појавува.

На едно од видеата објавени во неделата наутро на каналот на социјалната мрежа Телеграм „Пронајди го своето“, создаден од украинското Министерство за внатрешни работи, видно ранет војник се идентификуваше како Леонид Пактишев, командант на снајперска единица со седиште во регионот Ростов. , пренесува Јутарњи лист.

Каналот Телеграм, кој почна да се емитува во саботата, објави бројни видеа и фотографии од заробените руски војници, што предизвика бурни реакции од нивните семејства кои велат дека биле шокирани кога дознале за вмешаноста на нивните најблиски во инвазијата на Украина.

Гардијан разговараше со тројца членови на семејството кои го потврдија идентитетот на Пактишев и рекоа дека биле шокирани и згрозени кога, гледајќи ја снимката, сфатиле дека нивната сакана е заробена. „Добив видео со мојот заробен брат во 2 часот по полноќ. Бев во целосен шок. Немав идеја да се борам таму“, вели Јелена Поливчева, сестрата на заробениот Пактишев.

Во видеото, Пактишев, роден во Мездуреченски, мал град во западен Сибир, вели дека водел тим од тројца снајперисти.

Русија засега не ги коментираше објавените видеа и откри многу малку информации за состојбата на сопствените војници кои се борат во Украина. Руското Министерство за одбрана во неделата вечерта за прв пат призна дека има „загинати и ранети војници меѓу нашите соборци“, но додаде дека „бројот на уништените (украинските) националисти моментално го надминува бројот на руските загуби“.

Запрашана за учеството на нејзиниот брат во неиспровоцираната руска инвазија на Украина, Поливцева рече дека не е „надлежна“ да ги оценува одлуките на „врховниот командант“. Но, таа рече дека се надева дека борбите ќе завршат наскоро. „Никому не му треба, ниту Украина, ниту Русија. Верувам дека можеме на мирен начин да постигнеме договор за да не умираат нашите синови, браќа и татковци“, рече Поливчева.

Поливчева последен пат разговарала со својот брат за време на новогодишните празници. Таа му испрати роденденска честитка на социјалните мрежи во четвртокот, денот кога започна инвазијата, а тој наполни 28 години. „Видов дека не е онлајн и бев малку загрижен за тоа. „Сега сум многу загрижена, не спиев цела ноќ, моите деца плачат, нашата мајка е во критична состојба“, изјави таа за „Гардијан“.

Украина ги повикува членовите на семејствата на заробените Руси да контактираат со нив и да протестираат поради вмешаноста на нивната земја во војната.

Украинскиот министер за одбрана организираше директна линија, кол центар, за членовите на семејствата на руските војници „Врати се живи од Украина“. Киев Индипендент објави дека од почетокот на инвазијата се примени стотици повици.

Друг член на семејството на заробениот Пактишев, кој побара да остане анонимен, изрази револт поради учеството на младиот човек во војната. „Како се чувствувате поинаку?! Младите момци беа фрлени како топовско месо и што е најважно зошто? За палатата во Гележдик?“, рече член на семејството, мислејќи на палатата на Црното Море, која руските независни новинари ја поврзаа со Владимир Путин.

Членот на семејството рече дека во текот на ноќта добил порака на социјалната мрежа Вконтакт во која го известува за фаќањето заедно со придружното видео.

Пораката што ја виделе новинарите на „Гардијан“ гласи: „Добра вечер, примете поздрави од украинскиот народ. Сакам да ве израдувам со информацијата дека вашата сакана е сè уште жива. Излезете и протестирајте, соборете ја вашата влада пред да ве закопаме сите во Украина. Проклети ги и изгорени во пеколот. Слава на Украина!“

Дмитри Сељанин, третиот братучед на Пактиш со кој интервјуираше The Guardian, вели дека не може да се помири со моментот кога дознал за фаќањето на неговиот братучед. „Тој е снајперист, а снајперистите не се популарни меѓу непријателите. На видеото не гледаме други снајперисти од неговата група, не знаеме што се случило со нив. Можеме само да нагаѓаме што ќе му направи на Леонид“, изјави Дмитриј.

Тој додаде дека семејството било контактирано од руските власти во неделата попладне. Само побараа неколку детали за него, ништо посебно“, рече Дмитриј.

Други извештаи, исто така, зборуваат за изненадување и несигурност меѓу семејствата на руските војници поради учеството на нивните најблиски во војната.

Во саботата, независната ТВ Дожд емитуваше интервју во кое видно потресениот татко на млад руски војник рече дека не сака неговиот син да стане „топовско месо“, негирајќи какви било претходни сознанија за вмешаноста на неговиот син во украинскиот конфликт.

„Пронајди си го своето“, на социјалната мрежа Телеграм објави бројни фотографии од убиени руски војници во акцијата. Еден од советниците на Володимир Зеленски, претседателот на Украина, во саботата изјави дека околу 3.500 руски војници биле убиени или ранети за време на руската инвазија на Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО