Стоматолог предупредување: Не купувајте проѕирни протези на Интернет, тие се опасни

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сакајќи да добијат „Инстаграм насмевка“ на евтино, многу Британци прибегнаа кон купување проѕирни загради преку Интернет. Иако се извлечени поевтино, лошиот производ и услуга што ги добија им нанесоа штета, предупредија британските стоматолози.

Еден од многуте кои претрпеа оштетувања откри во интервју за Би-Би-Си дека проѕирните протези за исправање му ги ослабнале предните заби, поради што не можел да касне јаболко.

Smile Direct Club (SDC) е најголемата компанија која продава јасни протези за исправување на растојание. Тие тврдат дека ги исправаат забите побрзо и поевтино од традиционалните загради и дека нивните загради биле успешни за повеќето корисници.

Сепак, стоматолозите и ортодонтите интервјуирани од Би-Би-Си веруваат дека клиентите на таканаречената далечинска стоматологија не се свесни за штетата што може да ја предизвикаат проѕирните загради (порамнувачи) доколку не ги постави лично стоматолог.

Џејми, татко од Глазгов, му пристапил на Smile Direct Club (SDC) откако претходно добил цитати од стоматолозите кои барале 4.000-6.000 фунти за исправување, што е еднакво на помеѓу 4.500 и 6.800 евра.

Американската компанија за далечинско ортодонција SDC му понудила проѕирни порамнувачи за околу 1.800 фунти, без потреба од лична посета на стоматолог. Тој се одлучи за нив, но сега вели дека никогаш повеќе не би го направил тоа.

„Не можам да каснам јаболко бидејќи не верувам дека веќе ми се доволно силни предните заби“, изјави тој за Би-Би-Си.

Пред почетокот на лекувањето му е испратен материјал за самовтиснување. Друга опција што вообичаено се нуди е 3D скенирање на забите во филијалата на Smile Direct Club, но тоа не беше можно во тоа време поради заклучувањето.

За неколку недели, тој добил шестмесечен план за лекување, со името на стоматологот кој наводно го надгледувал. Но, по шест месеци, тој се пожали на Редит: „Еден од предните заби ми се ниша, емајлот ми е чуден, непцата ми се повлекоа“.

Во традиционалната стоматологија, класичните протези, како и јасните порамнувачи ги поставуваат стоматолози и ортодонти или обучени ортодонтски терапевти по лична консултација.

За време на посетите на пациентите, стоматолозите го проценуваат здравјето на забите и непцата и дали корените на забите можат да издржат движење. Рендгенската слика е од клучно значење во овој процес. По започнувањето на терапијата, неопходни се редовни прегледи за да можат стоматолозите да го следат движењето на забите и навреме да ги забележат и решат можните компликации.

Веб-страницата на SDC им ветува на своите клиенти редовни виртуелни прегледи на далечина кај стоматолог регистриран во ОК, но Џејми вели дека никогаш ниту еднаш не бил поврзан со надзорен стоматолог.

Џејми не е сам. Стотици корисници на SDC ширум светот споделија негативни искуства на социјалните мрежи, а десетици корисници и стоматолози со кои разговараше Би-Би-Си детално ги детализираа проблемите кои се движат од несоодветни порамнувачи до трајно оштетување на нервите и губење на забите.

Стоматологот д-р Викторија Сампсон објасни дека е важно да се земат предвид силите на усогласување на забите. Тој, исто така, забележува дека ако за време на прегледот се пропушти кариес или болест на непцата, луѓето ризикуваат да изгубат некои заби.

Како пример, таа наведе пациент кој изгубил преден заб откако користел протези за исправување. Рекла дека пребрзо му ги мрднале забите и му го искривиле залакот. Корените на забите на пациентот биле премногу кратки за да го издржат притисокот, што инаку можело однапред да се забележи доколку се направи рендген.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img