25.9 C
Ohrid
Wednesday, July 6, 2022

Стоматолог ги откри сите симптоми: Ова се знаците дека треба да ги извадите умниците

НАЈЧИТАНО

Многу луѓе почнуваат да ги откриваат сите шарм на проблемите со мудроста за време на доцните тинејџерски години или раните 20-ти, додека кај други симптомите и болката воопшто не исчезнуваат.

Но, проблемите со забите на мудроста може да доведат до цела низа непријатни несакани ефекти, како што се инфекција, пренатрупани заби и интензивна болка, што може да бара нивно целосно отстранување.

Др. Бареш Ејрумлу изјави за Хал Дејли Меил: „Постигнувањето на забите на мудроста е нормален дел од животот и не треба да предизвика никакви проблеми за повеќето луѓе. Сепак, за некои, тие можат да предизвикаат проблеми како што се пренатрупаност на постоечките заби, инфекција на забите и непцата, па дури и оштетување на околните заби. Тие можат да предизвикаат интензивна болка и оток ако некој заб е зафатен или инфициран, а потоа станува неопходно да се отстранат.

Мудростите заби се третата група катници кои еруптираат подоцна во животот и иако е вообичаено луѓето да ги видат како се појавуваат на возраст од 18 до 25 години, некои го доживуваат подоцна во животот или дури и никогаш. Во некои случаи, може да им требаат години за целосно да избувнат низ непцата, а кога ќе останат заробени, може да предизвикаат проблеми.

Кога да се отстранат умниците?
Знаците дека можеби е потребна итна посета на стоматолог вклучуваат оток околу вилицата, болка или крварење во непцата или рани на образите. Некои луѓе исто така ќе доживеат непријатен вкус во устата, па дури и лош здив ако забот покажува знаци на инфекција.

Клиничарот ќе ги сними непцата за да утврди како растат забите и може да биде неопходно да се изврши кратка хируршка процедура за нивно отстранување. Во некои случаи, тие треба да се отстранат во болница со седација, но често обучен стоматолог може да го спроведе третманот.

Ова често вклучува инјектирање на локален анестетик и мал засек во непцата за да се добие пристап до забот и неговите корени со локални анестетици. Стоматологот потоа може да го разложи забот на помали делови за целосно да го извади, а во многу случаи целата процедура ќе биде завршена за само 20 минути, пренесува Novi list.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО