16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Стоматологот испрати предупредување до оние кои ги ладат пијалоците со мраз: Ослободете се од таа навика

НАЈЧИТАНО

Со температури кои оваа недела би можеле да достигнат 40 степени Целзиусови, ледениот пијалок ќе биде вистинско уживање. Но, стоматологот предупредил да не ги гризете коцките мраз што ги користите за да го разладите. Метју Кук, вонреден професор по стоматологија и анестезиологија на Универзитетот во Питсбург, предупреди дека оваа навика, освен што ја иритира околината, може да предизвика и голем број проблеми.„Без оглед на причината, тоа е навика која вреди да се прекине“, пишува тој за The Conversation, објаснувајќи: „Џвакањето мраз е лошо за вашето орално здравје, а ако немате среќа, може да ве чини скапо патување до стоматолог или ортодонт. .

Имено, тој тврди дека џвакањето мраз може да предизвика пукнатина на забната глеѓ, што може да ги направи забите чувствителни. Исто така, може да откине делови од забот, предизвикувајќи да се формира дупка каде што може да се развијат шуплини.

„Луѓето кои имаат пломби, коронки, фурнири или користат загради се повеќе склони кон оштетување на забите ако џвакаат мраз“, додаде тој.

Џвакањето мраз може да биде последица на психичка состојба
Во некои околности, џвакањето мраз дури може да биде знак за ментално здравје. Кога некој не може да престане компулсивно да јаде мраз, тоа се нарекува пагофагија. Понекогаш се забележува кај луѓе со анемија со дефицит на железо, кога крвта нема доволно здрави црвени крвни зрнца, објаснува Healthline.

Научниците не знаат зошто, но се теоретизира дека кршењето мраз е ублажување на симптомите, испраќајќи повеќе кислород до мозокот кај оние кои страдаат од симптоми како замор. Пагофагијата, исто така, може да биде резултат на нарушување во исхраната што предизвикува луѓето да јадат работи што не се сметаат за храна, како што се мраз, нечистотија, прашина или коса.

„Поверојатно е да се појави истовремено со бременост, анемија од дефицит на железо, аутизам, интелектуална попреченост, депресија, опсесивно-компулсивно нарушување и шизофренија“, тврди добротворната организација за нарушувања во исхраната Beat.

Како да престанете да јадете мраз?
„Постојат неколку начини да се ослободите од оваа навика“, вели професорот Кук.

Тој предлага да ги стопите коцките во устата, да престанете да консумирате мраз, да размислите за помеки алтернативи или да грицкате нешто поздраво, како што се сурови моркови, исечени јаболка или друго крцкаво овошје или зеленчук, пренесува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО