14.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Столтенберг смета дека Москва сака дипломатско решение

НАЈЧИТАНО

НАТО се координира за да го засили своето присуство во источна и југоисточна Европа, и покрај сигналите од Москва за дипломатско решение, Западот се подготвува за „ново нормално“ во Европа, јави дописничката на МИА од Брисел.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, попладнево се обрати пред медиумите за исходот од седницата на северноатлантскиот совет на министрите за одбрана на НАТО. Дискусиите биле содржајни, рече тој. Сигналите од Москва дека постои волја за дипломатско решение на украинската криза влеваат умерена доза на оптимизам, но не и увереност сѐ додека Русија не покаже на дело деескалација.

– Она што го гледаме денеска е дека Русија одржува масовна сила подготвена да нападне и високи капацитети од Крим до Белорусија – рече генералниот секретар.

НАТО останува подготвен за дијалог со Русија но “време е Русија да се повлече од работ на конфликтот“, ова е пораката на 30-те земји сојузнички.

Алијансата сѐ уште чека одговор од Москва за предлозите испратени на 26 јануари кои содржат понуда за дискусија околу теми како контрола на оружјето, намалување на ризиците и зголемена транспарентност, но се одбива категорично да се разговара за договор кој би спречил земји како Украина да се зачленат во НАТО, како што бара Русија.

Иако Москва најави и покажа снимки од оклопни возила кои ги повлекуваат силите од украинската граница, НАТО вели дека ова не соодветствува со внатрешните безбедносни информации, ниту со комерцијалните сателитски податоци, и дека напротив Русија од минатата година постојано го засилува своето воено присуство, како и способноста да нападне брзо и без предупредување.

– Бевме многу транспарентни, разузнавачките информации се потврдија, вклучително и преку комерцијални сателитски слики, тешко е да се негира дека Русија собра над сто илјади трупи и тешка опрема, ова беше предвидено од нашите служби, и покрај тоа што Русија го негираше, тоа се случи – одговори Столтенберг на новинарско прашање зашто јавноста би требало да му верува на НАТО повеќе отколку на Русија.

Столтенберг додаде дека НАТО не може да знае кои се намерите на Москва, единствено што знае е кој е воениот капацитет со кој Русија располага и дека фактот што се случува најголемата воена концентрација од Студената војна е само по себе причина за загриженост.

Неизвесноста на истокот на Европа и недостатокот на јасна комуникација помеѓу НАТО и Русија води до “за жал“ во “ново нормално“, рече шефот на Алијансата.

– Новото нормално е што Русија покажа дека е волна да ги доведе во прашање темелните принципи на нашата безбедноста, правото на земјите да го одберат својот пат и да се бранат едни со други, тие сугерираа повелба која ги нарушува овие принципи – изјави Столтенберг на прес конференцијата. Според него овие е принципи се темелот на безбедноста и стабилноста во Европа со децении и тој додаде дека жали што “не знаеме што ќе се случи“.

Во овој контекст земјите членки на НАТО денеска разговарале за дополнително распоредување на воени капацитети во источна и југоисточна Европа.

– Русија користи сила да ги натера земјите и да ги промени принципите, затоа ни се потребни прилагодувања на долг рок на позициите на НАТО на исток, не ја прејудицирам конечната одлука – додаде генералниот секретар и објасни дека за ова допрва ќе се дискутира и ќе се консултираат надлежните за потенцијални нови борбени групи на исток, југоисток, и во црното море.

Романија веќе изрази подготвеност да прими нови борбени групи, а Франција да ги води. Други земји од регионот искажале подготвеност, но Столтенберг не ги именуваше.

НАТО сака да ги увери земјите сојузнички на истокот дека ќе стори сѐ за да ги одбрани доколку биде потребно.

Истовремено генералниот секретар се заложи и дека Украина ќе биде подобро обучена и подобро опремена одошто беше во 2014 кога започна војната со Русија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО