18.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Столтенберг и Зеленски договориле нова воена поддршка

НАЈЧИТАНО

НАТО сојузниците ќе ѝ достават на Украина ракети за противвоздушна одбрана и противтенковско оружје, објави денеска на Твитер генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, додавајќи дека имал уште еден телефонски разговор со украинскиот претседател.

„Само што разговарав со претседателот на @ZelenskyyUa (Володимир Зеленски) и го пофалив за храброста на народот и вооружените сили на #Украина“, напиша Столтенберг на Твитер.

 

 

„НАТО сојузниците ја засилуваат поддршката со ракети за противвоздушна одбрана, противтенковско оружје, како и хуманитарна и финансиска помош“, напиша генералниот секретар на Алијансата.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО