16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Столтенберг: Борбите во Украина долго ќе траат

НАЈЧИТАНО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг предупреди дека сојузниците на Украина мора да се подготват за „тешка исцрпувачка војна“.

– Мораме да бидеме подготвени за војна на долг рок. Бидејќи она што го гледаме е дека оваа војна сега стана исцрпувачка војна – изјави Столтенберг по средбата со американскиот претседател Џо Бајден во Белата куќа.

Тој додаде дека и војната во Украина на крај ќе заврши на преговарачка маса.

– Но, знаеме дека тоа што се случува на преговарачката маса е тесно поврзано со ситуацијата на теренот, на бојното поле – посочи Столтенберг.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО