21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Стинг: Демократијата во голема опасност, војната во Украина апсурд заснован на лаги

НАЈЧИТАНО

Британскиот музичар Стинг го прекина концертот во Варшава во саботата навечер за да ја предупреди својата публика дека демократијата е нападната ширум светот и да ја осуди војната во Украина, за која рече дека е апсурд врз основа на лаги.

Тој побара од популарниот полски актер Мачеј Штур да излезе на сцената и да ја преведе неговата порака дека демократијата е во голема опасност да се изгуби доколку луѓето не ја бранат.

„Алтернативата на демократијата е затвор, затвор на умот. „Алтернативата на демократијата е насилството, угнетувањето, затворањето и молкот“, рече Стинг.

Музичарот (70) ја испратил пораката во Полска, земја која се граничи со Украина, разурната од војна. Полска стана рај за повеќе Украинци од која било друга земја.

„Војната во Украина е апсурд заснован на лаги. Ако ја проголтаме таа лага, лагата ќе не изеде“, изјави Стинг.

Публиката на Националниот стадион во Варшава ги поздрави зборовите на Стинг со овации, а со особено силен аплауз ги поздрави неговите зборови дека демократијата е нешто неуредно и фрустрирачко, но дека сепак вреди да се бориме.

По говорот, Стинг го продолжи концертот со песната „Fragile“, во чиј текст меѓу другото се наведува дека „ништо не доаѓа од насилство и ништо никогаш не можело“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО