18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Стејт департментот смета дека билатералните проблеми треба да бидат надминати

НАЈЧИТАНО

САД на билатерална основа водат разговори со Бугарија и Северна Македонија да ги решат билатералните спорови брзо бидејќи време е Северна Македонија и Албанија да ги започнат предпристапните преговори со ЕУ, порачаа од Стејт департментот. 

Државниот секретар Ентони Блинкен и министерот за надворешни работи на Франција, Жан-Ив Ле Дриен во телефонски разговор минатата недела укажаа на забрзување на процесот. 

На прашање од МИА да се откријат детали и рокови во врска со ова, портпаролот Нед Прајс синоќа одговори дека се продолжува со охрабрување на билатерална основа како на Бугарија така и на Северна Македонија да ги решат билатералните спорови брзо. 

– Но, нема да откривам детали за тие разговори – рече Прајс. 

Укажа дека САД одамна се голем поддржувач на интеграцијата на Северна Македонија и Албанија во ЕУ. 

– Сметаме дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ. Процесот на проширување промовира долготраен мир, стабилност и просперитет низ целиот регион -изјави тој. 

Тој додаде дека одлуката на ЕУ од март 2020 да се отворат преговорите за пристапување за Северна Македонија и Албанија ја сметаат за позитивен чекор.

– Двете земји ги сработија основните задачи и сметаме дека време е да продолжат заедно во следната фаза од долгиот и полн со предизвици процес на пристапување – повика Прајс. 

Додаде дека „историскиот Договор од Преспа покажа дека земјите од Западен Балкан се способни да завршат тешки работи, да дојдат до компромиси и тешки одлуки, и убедени сме дека Бугарија и Северна Македнија ќе го стора т истото со преговарање на нивните билатерални спорови“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО