22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Статуа стара околу 11.500 години е конфискувана во Измир, Турција

НАЈЧИТАНО

Во акцијата насочена против шверцерите на антиквитети во турскиот град Измир, запленета е статуа од периодот од 9.500 години пред нашата ера.

Полициската управа во Измир соопшти дека екипи на Службата за борба против криумчарење констатирале дека шверцери од Мардин ќе донесат антиквитет во Измир.

Во организираната акција е одземена статуа висока 70 сантиметри и широка 30 сантиметри, за која се проценува дека потекнува од праисторискиот период, односно од периодот 9.500 години пред Христа.

Статуата има слични карактеристики како оние пронајдени при археолошките ископувања во други делови на земјата, меѓу кои е и популарната локација Гобеклитепе.

Статуата е предадена на Дирекцијата за музеи во Измир, а три лица се приведени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО