14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Старовиќ за средбата во Брисел: Ќе биде тешко да се смени однесувањето на Курти

НАЈЧИТАНО

Се плашам дека ќе биде тешко да се смени моделот на однесување што Аљбин Курти го воспостави веќе година и пол и кој се сведува на еднострани потези, кои по правило им штетат на интересите на Србите, вели Немања Старовиќ, државен секретар во Министерството за надворешни работи.

Поради ова, тој вели дека нема големи очекувања од најавената средба во Брисел, на која се поканети претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Косово, Аљбин Курти.

„Се плашам дека ќе биде тешко да се смени моделот на однесување што Аљбин Курти го воспостави веќе една и пол година и кој се сведува на повлекување еднострани потези, кои по правило им штетат на интересите на Србите кои живеат во областа. на Косово и Метохија. Тие по правило доведуваат и до дестабилизација на теренот“, предупреди Старовиќ за РТС.

Тој додава дека се плаши дека нема доволно волја кај претставниците на Европската унија да се стави крај на тоа.

Една од работите за која конечно треба да се разговара на средбата на највисоко ниво е, посочува, спроведувањето на Бриселскиот договор, формирањето на Заедницата на српски општини.

„Добро е што слушнавме од Борел и Ескобар дека тоа ќе биде на дневен ред. Но, она што е вознемирувачко е вториот дел од изјавата на господинот Борел, во кој, така да се каже, тој си ги мие рацете од фактот дека ЕУ не може да ја натера и принуди приштинската страна конечно да формира ЗСО“, рече Старовиќ.

Тој смета дека тоа не е правилно, бидејќи ЕУ ја има улогата на гарант на Бриселскиот договор и дека не треба да заборавиме дека овој договор претставува единствен чадор политички договор склучен меѓу двете страни.

Тој потсетува и дека Бриселскиот договор е ратификуван во парламентот во Приштина и затоа тој доби правна сила, а неговото спроведување, или неспроведување, мора да биде опфатено со прашањето на владеењето на правото.

„Мораме на сите меѓународни обраќања да ја презентираме јасната намера на Аљбин Курти намерно да предизвика некаква ескалација, сметајќи на тоа дека геополитичките околности се во негова корист. „Аљбин Курти верува дека може да се претстави како мал Зеленски, нашиот претседател на Републиката како мал Путин, а во случај на инциденти може однапред да постави некаква скриптаска реакција на најмоќните земји на Западот, каде автоматски би дошле во заштита на Приштина“, посочува државниот секретар.

Тој додава дека голем проблем е што, откако ќе се започне ваква ескалација и „се запалат осигурувачите“, да се запре.

Тој наведува дека се уште не е познат агендата на средбата во Брисел и дека ќе се знае во наредните денови.

Тој посочува дека ситуацијата во која Курти инсистира на еднострано спроведување на техничките договори, а во исто време заборавајќи на нивните законски обврски од Бриселскиот договор е неодржлива.

„Убеден сум дека нема да можат да формираат агенда како што им одговара и ќе мора да разговараат за работите што сакаат да ги спроведат. „Мислам дека е добро што имаше едномесечно одложување на едностраното спроведување на мерките на Приштина, што спречи ескалација“, оценува Старовиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО