4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Старите мобилни телефони се „рудници“ вредни милиони евра

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Металот од мобилните телефони што Германците повеќе не го користат, туку го чуваат може да ја покрие побарувачката на материјали за производство на паметни телефони во следните 10 години. Станува збор за чиста математичка пресметка на Институтот за германска економија во Келн, пишува dpa.

Според студијата, вкупната вредност на металот на мобилните телефони надвор од употреба е околу 240 милиони евра. Материјалната вредност на продадените паметни телефони во 2021 година е 23,5 милиони евра.

Институтот ги објави резултатите од студијата во понеделникот.

Сепак, авторите истакнуваат дека во реалноста „не се рециклираат сите телефони од фиоки, но можат целосно да се рециклираат“. Телефоните од фиоките се чуваат како т.н. урбани рудници, „магацини“ на суровини пронајдени во неискористени уреди, покриени со прашина.

Брита Букхаген од Институтот за геонауки и природни ресурси рече дека „многу е тешко да се процени кои суровини ќе ни се вратат, како и кога“.

Не е познато колку челик или алуминиум се користеле за производство на автомобили или машини за перење пред 50 години, ниту како најдобро може да се обноват и рециклираат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...

Што сакаш да кажеш, не можеш да стоиш на една нога 10 секунди?

Бразилските научници сугерираат дека овој едноставен тест за рамнотежа од 10 секунди треба да стане дел од рутинскиот здравствен преглед за постарите возрасни лица. Според...

Папата на миса во Конго: Положете го оружјето, прегрнете ја милоста

Папата ја започна проповедта изразувајќи ја својата радост што конечно може да дојде во таа земја и да биде меѓу народот на Конго, објави...
spot_img
spot_img
spot_img