9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Стапува на сила делумната забрана за нафтата

НАЈЧИТАНО

Дипломатите на Европската Унија најпосле дадоа одобрување за шестиот пакет санкции против Русија, поради инвазијата на Украина.

Санкциите вклучуваат делумна забрана на нафтата и го исклучуваат најголемиот руски заемодавач Сбербанк од меѓународната СВИФТ платформа.

Унгарија неколкупати ја блокираше потребната едногласност на сите 27 членки, поради свои национални барања, првенствено околу исклучоци од ембаргото за нафтата.

Неименуван дипломат вчера изјави дека  конечно е можен договор, откако останатите 26 земји, се согласија од црната листа на моќници под санкции од ЕУ, да се исклучи поглаварот на Руската православна црква и близок сојузник на Кремљ, патријархот Кирил, со цел да ја смират Будимпешта.

Се очекува договорот од утре да стапи во сила, доколку некоја членка не поднесе приговор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО