Српскиот патријарх Порфирије денеска не е во Бања Лука

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Српскиот патријарх Порфирије, иако најавен, денеска не допатува во Бања Лука, а причина за одложување на посетата се наведуваат здравствени проблеми. Според најавите, патријархот требаше да служи света архиерејска литургија во храмот на Христос Спасителот во Бања Лука.

„На литургијата по повод Свети Стефан присуствуваат премиерот на РС, член на Претседателството на БиХ, градоначалникот на Бања Лука и многу верници“, јавува репортерката на N1, Снежана Митровиќ.

Инаку, Уставниот суд на Босна и Херцеговина двапати го прогласи 9 јануари за неуставен, во 2015 година и во 2019 година, бидејќи се слави на верски празник, а раководството на Република Српска ваквата пресуда ја отфрла како неоснована.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img