Српска листа: Курти со законско насилство се обидува да предизвика реакција кај српскиот народ

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Српската листа објави дека косовскиот премиер Аљбин Курти и покрај високите тензии не запира со еднострани потези кои, како што се наведува, создаваат дополнителни тензии и се извор на нова нестабилност на северот на Косово.

Српска листа оцени дека со одлуката за, како што се наведува, заплена на имот во општина Лепосавиќ, Приштина „директно се меша во внатрешниот живот на српските општини и се обидува да употреби законско насилство за да предизвика реакција на српскиот народ, кој има поучени од претходно искуство и свесни сме дека оваа одлука е на штета на нашиот народ“.

„И покрај јасно изразената намера на Србите да го зачуваат мирот и да дадат свој придонес за смирување на тензиите, Аљбин Курти секојдневно предизвикува нови проблеми и ја влошува и онака кревката ситуација. Свесни дека неговите постапки се насочени кон предизвикување кризи, бараме од меѓународните претставници навреме да го запрат Курти и да не дозволат да се загрози кревкиот мир во овие региони“, се вели во соопштението на Српската листа.

Српска листа предупредува и дека „секое понатамошно дејствие против интересите на српскиот народ без реакција на меѓународните претставници ќе испрати порака дека тие ја поддржуваат неговата политика на прогон на српскиот народ и предизвикување конфликт, на што никој од нас нема да се согласи“.

„Во оваа прилика му порачуваме на Курти дека српскиот народ нема да дозволи да се реализираат активности насочени кон продолжување на милитаризацијата на северот, окупацијата на нашите општини и зголемувањето на присуството на неговите специјални или некои други единици на север. на Косово и Метохија, бидејќи нивното присуство со месеци е извор на проблеми, во исто време незаконски и против интересите на нашите граѓани“, се заклучува во соопштението на Српската листа.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img