20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Србија наместо Русија во финалната фаза од Дејвис купот

НАЈЧИТАНО

Репрезентацијата на Србија директно ќе учествува во финалната фаза на Дејвис купот! Ова е одлука на Меѓународната тениска федерација (ИТФ) која го елиминира актуелниот шампион, репрезентацијата на Русија, од сите екипни натпреварувања.

Србија е избрана затоа што е најдобропласирана селекција од сите полуфиналисти во 2021 година. Така избраниците на Виктор Троицки ќе одат директно во завршната фаза без да ги минат квалификациите.

Што се однесува до втората специјална покана за Дејвис купот, таа ќе биде доделена на една од 12-те селекции кои беа елиминирани во квалификациската фаза, која се одигра на 4 и 5 март, прецизира ИТФ. Конкуренцијата е Еквадор, Романија, Финска, Колумбија, Канада, Бразил, Словачка, Унгарија, Норвешка, Јапонија, Чешка или Австрија.

Поканетиот тим ќе им се придружи на Хрватска, финалистите во 2021 година, автоматски квалификуваните Србија и ОК (која исто така ја доби поканата), како и на 12 нации од квалификацискиот циклус одигран во март: Аргентина, Австралија, Белгија, Франција, Германија, Италија. , Казахстан, Јужна Кореја, Холандија, Шпанија, Шведска и САД.

Овие 16 селекции ќе бидат поделени во четири групи во четири градови кои допрва треба да се одредат за да се игра групната фаза од финалната фаза на Дејвис купот од 14 до 18 септември. Првите двајца од секоја група ќе се пласираат на завршниот турнир кој ќе се игра од 23 до 27 ноември во град кој се уште не е одреден, но тоа најверојатно ќе биде Абу Даби.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО