Србија загуби половина милион жители, но доби нови 400.000 станови

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во претходните 11 години, Белград официјално доби повеќе од 26.000 жители и повеќе од 136.000 станови. На ниво на цела држава Србија во тој период изгубила половина милион луѓе, но добила 396.000 станови повеќе, покажаа првите резултати од овогодинешниот попис, јави Блумберг Адрија.

Александар Радивојевиќ, научен соработник на Фондацијата за економски научен развој при Економскиот факултет во Белград, јазот меѓу зголемувањето на бројот на станови во однос на бројот на жители го објаснува со тоа што по 2011 година се подобриле условите за купување недвижен имот, како и други фактори кои го ставаат купувањето на недвижен имот како приоритет на граѓаните.

Тој додава дека реалната заработка пораснала, особено во евра, поради политиката на девизниот курс, дека кредитните услови биле поволни, а инвестирањето во недвижности било профитабилно – и од гледна точка на изнајмување поради постојано растечките кирии, и од аспект на инвестирање во недвижности поради постојаниот пораст на цените на недвижностите.

Зголемувањето на бројот на станови во однос на бројот на жители е најочигледно во Белград. Главниот град во претходните 11 години официјално доби повеќе од 26.000 жители и повеќе од 136.000 станови.

Според првите резултати од пописот спроведен годинава, во Белград има вкупно 871.245 станови. Од нив, најмногу се изградени во Нов Белград, нешто повеќе од 101.000, потоа околу 95.000 во Ѕвездара, а на трето место по број на станови во Белград е општината Палилула со 91.000 станови. Според последниот попис, во Белград живеат вкупно 1.685.563 жители.

На ниво на остатокот од државата, во последните 10 години, во Војводина се изградени уште околу 50.000 станови, нешто повеќе од 115.000 станови во регионот на Шумадија и Западна Србија, а регионите на Јужна и Источна Србија добија околу 95.000 нови станови. Србија во последните десет години доби нешто помалку од 400.000 нови станови, а загуби околу половина милион жители.

Податоците во туристичките средини покажуваат дека становите најчесто се купуваат за издавање, а не за живеење. На пример, во Врњачка Бања во последните десет години бројот на жители се намалил за повеќе од 2.000, а бројот на станови се зголемил за повеќе од 3.000.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img