0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Србија е светски првак во кошарка

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Србија е светски првак во кошарка. Српските кошаркари Стојачиќ, Мајсторовиќ, Васиќ и Бранковиќ убедливо ја совладаа Литванија во големото финале и се искачија на покривот на светот – 21:16.

Србија го наметна својот ритам, не му дозволи на ривалот да игра, а почетното водство го зачува до крајот за убедлив триумф и светско злато.
Од стартот на натпреварот Србија тргна добро. Литванците не го искористија првиот напад бидејќи промашија удар од далечина. Од друга страна, Србија стигна до топката и постигна воведни поени преку Стојачиќ . По добрата одбрана, Стојачиќ повторно ја презеде одговорноста и погоди тројка за водство од 3-0.
Во воведните две минути „орлите“ буквално не му дозволија на ривалот да дојде до топката. Го бранеа секој обид да ги изведат Литванците до бод, а потоа Мајсторовиќ постигна нов двојник за 5:0. Дури во третата минута Литванците стигнаа до првиот бод на натпреварот, а потоа Бранковиќ под кошот одговори на поените, а Стојачиќ повторно за 7:1.Слична слика имаше и во следните напади, повторно го погодија Бранковиќ, па Стојачиќ два, а потоа Васиќ за 13:8.

Дарвидас најмногу ги мачеше орлите кои врзаа 5 поени на 5 минути до крајот. По неговите двајца, Литванија фаќа врска за 13:10. „Орлите“ на офанзивата на ривалот одговараат преку Мајсторовиќ , кој постигнува двојка и ја води Србија на 17:13.

Можеби пресвртниот момент на мечот беше кога Стојачиќ по пробивот погоди со фаул и ја однесе Србија до недостижни 19:13. Србија до крајот ја задржа предноста и заслужено славеше.

Ова е петто злато на седум светски првенства на кои досега учествувале српските кошаркари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img